Melek Yatırımcı (Angel Investor)

Melek Yatırımcı Nedir?

Melek yatırımcı (Angel Investor), yolun başındaki girişimler anlamına gelen start-up’lara bazen hisse bazen de  borç karşılığı sermaye sağlayan yüksek gelirli kişilerdir.

Melek yatırımcılar gelişiminin ilk aşamalarında olan bir şirkete yardımcı olmak için sermaye koyarak o şirkete hem fon sağlamakta hem de yatırım yapmaktadır. Melek yatırımcılar kendi risklerini alan ve destekledikleri bir vizyonu finanse eden bireylerdir. Yeni bir girişimi desteklemenin karşılığında, melek yatırımcılar genellikle şirkette hisse ile ödüllendirilmektedir. Eğer sağlanan desteklerden sonra girişim başarılı olursa melek yatırımcılar yatırımlarını ve ardından daha fazlasını geri almaktadırlar.

Kripto para dünyasında, birçok yeni blok zinciri şirketi, genellikle yatırım ve girişimci ağlar aracılığıyla izlenen melek yatırımcılar tarafından finanse edilmektedir. Tohum yatırımcı veya özel yatırımcı olarak da bilinen melek yatırımcılar, girişimcilere veya yeni kurulan şirketlere sermaye sağlamak için aktif olarak fırsatlar sunmaktadırlar. Genellikle, servetlerini genişletmek için yeni yöntemler arayan ve aynı zamanda yeni bir girişimi desteklemeye yardımcı olan yüksek net gelire sahip kişilerdir.

 

Melek yatırımcılar yatırım yaparak sadece bir projeye veya şirkete borç vermekle kalmazlar. Bunun yerine, genellikle ilk yatırımlarına bağlı olarak girişimde belirli bir oranda mülkiyete ihtiyaç duymaktadırlar. Bazı durumlarda, işletme geliştikçe yatırım sürekli olarak gerçekleşebilmektedir ancak girişimin başlamasına yardımcı olan tek seferlik bir katkı olarak da meydana gelebilmektedir.

 

Melek yatırımlar girişimciler için oldukça faydalı olmaktadır. Örneğin girişimci gruplar veya işletmeler, bankalardan daha düşük oranda bir faiz elde etme fırsatı yakalayabilmektedir.  Piyasadaki bazı riskler nedeniyle bazı melek yatırımcılar mentörlük ve iş tavsiyesi de sağlamaktadırlar. Bu girişimin başarısını teşvik etmelerini sağlamakta, böylece kâr etmeleri veya en azından yatırımlarını geri kazanmaları daha olası kılmaktadır. Bu tür destekler, planlamadan geliştirme aşamasına kadar farklı şekillerde gelebilmektedir. Ayrıca ağ oluşturma, pazarlama ve reklamcılıkla ilgili yardımları da içerebilmektedir.

 

Melek yatırımcılar ekonomik büyümede önemli bir rol oynamaktadır. Bir start-up’a yatırım yaparak potansiyel kişisel kazançlarının dışında, fonları yenilikçi girişimlerin başlatılmasına yardımcı olmaktadır. Bunlar da, geleneksel finansman kaynaklarına sınırlı erişim göz önüne alındığında, çoğu başka türlü asla var olmayacak girişimlerdir. Bu girişimler, sırayla, istihdam yaratmaya ve ekonomiye yeni ürün ve hizmetlere katkıda bulunmaya yardımcı olmaktadır. Blok zinciri endüstrisinde, melek yatırımcılar genellikle halka açık veya toplu satışlardan önce gelen özel satışlara katılırlar. Bunlar kripto para piyasasında İlk Coin Arzı veya ICO etkinlikleri olarak da bilinmektedirler.

Sözlük

Melek Yatırımcı: Genellikle start-up adı verilen ve henüz bir işin başında olan girişimci kişi veya gruplara yatırım yapan, bu girişimcilerin büyümeleri ve gelişmeleri için sermaye sağlayan kişi olarak adlandırılmaktadır.