Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

 

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) terimi, fiat para biriminin dijital veya sanal biçimini ifade etmektedir.

CBDC, bir ülkenin resmi para biriminin elektronik kaydı veya dijital tokeni olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle ülkenin para otoritesi olan merkez bankası tarafından çıkarılmakta ve düzenlenmektedir. Merkez bankasının sunduğu bir ürün olduğu için yerel fiat paradan hiçbir farkı bulunmamakla beraber devlet desteğini de arkasına almaktadır. CBDC’ler, para ve maliye politikasının uygulanmasını hem basitleştirmekte hem de banka hesabı olmayanları finansal sisteme davet ederek ekonomide finansal katılımı teşvik etmektedir.

Dünya çapında devletlerin ve merkez bankalarının çalıştığı bir konu olan CBDC’ler ile ödeme yapılabilir, borç alınabilir ve borç verilebilmektedir. Bu teknolojinin üstünde en çok yoğunlaşan devletlerden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti 2014 yılından bu yana Dijital Para Birimi ve Elektronik Ödemeler (DC/EP) adını verdiği proje ile dijital para çalışmasını yürütmektedir.

Dijital para çıkarma fikri parayı basan ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Bazı uygulamalar daha çok Blockchain veya Dağıtılmış Defter Teknolojisi’ne (Distributed Ledger Technology) dayalı olurken, diğer uygulamalar devlet tarafından yürütülen merkezi bir veritabanı olmaktadırlar. Sadece onay almış kişilerin ağ üzerinde işlem yapması mümkün olduğundan bu veritabanı izne dayalıdır. Ancak Blockchain tabanlı olan uygulamalar bir izne bağlı olmadığı ve tek merkezden kontrol edilemediği için merkez bankaları dijital para çıkarırken daha çok merkezi veri tabanı teknolojisini kullanmaktadırlar.

 

Sözlük

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC): Bir ülkenin itibari parasının dijital ve sanal bir formu olarak adlandırılmaktadır. Devlet tarafından desteklenen ve ülkenin merkez bankası veya düzenleyici kuruluşu tarafından ortaya çıkarılan CBDC’ler para olarak kabul edilmektedir.