Merkeziyetsiz Borsalar (DEX)

Merkeziyetsiz Borsalar (DEX) Nedir?

Merkeziyetsiz Borsalar (DEX), kripto para birimi alıcılarının veya satıcılarının fonlarının kontrolünü herhangi bir aracıya bırakmak zorunda kalmadan alım satım yapmalarına izin veren özerk ve merkezi olmayan uygulamalardır.

Merkeziyetsiz veya merkezi olmayan borsalar, kullanıcıların kripto varlıklarını bir emanetçi görevi gören ve esas olarak kullanıcıların platformda yatırım yapması için token veren bir borsa olarak merkezi borsalardan tamamen farklıdır. Merkeziyetsiz borsaların ortaya çıkış amacı merkezi kripto para borsalarındaki sorunların çözülmesini sağlamak ve üçüncü bir taraf olmadan eşler arası işlem olanağı sağlamaktır.

 

DEX platformları, doğrudan bir blok zinciri üzerinde ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Uniswap ve Sushiswap gibi en popüler DEX’ler, Ethereum blok zincirini kullanmaktadır. Doğrudan uyumlu bir kripto cüzdanından çok çeşitli finansal hizmetler sunan, büyüyen merkezi olmayan finans (DeFi) araçlarının bir parçasıdır. 2021’in ilk çeyreğinde, merkezi olmayan borsalar aracılığıyla 217 milyar dolarlık işlem akışı gerçekleşmiştir. Nisan 2021 itibariyle  Mayıs 2020’ye göre on kat artışla 2 milyondan fazla DeFi yatırımcısı mevcuttur. 2021 yılı Kasım ayı itibariyle 1 Trilyon dolarlık işlem hacmine ulaşılmıştır.

 

Merkezi Olmayan Borsaların Avantajları Nedir?

  • Kullanıcının bilgileri bir merkezde toplanmadığından herhangi bir saldırıya uğrasa dahi varlıkların yok olması veya kaybolması mümkün değildir.
  • Manipülasyona uğratılamaz.
  • Ad, soyad, kimlik numarası, telefon numarası gibi kişisel bilgileri paylaşmak gerekmediğinden kişisel veriler çalınamaz.

 

Sözlük

Decentralized Exchange (DEX): Herhangi bir yönetim mekanizması bulunmayan, alıcı ve satıcı arasında doğrudan kripto para işlemlerine olanak sağlayarak eşler arası hizmet veren borsalardır.