MetaMask Nedir?

MetaMask Nedir?

MetaMask, tarayıcı üzerinde çalışan ve Ethereum blok zincirine bağlanabilen, açık kaynaklı (herkesin erişim sağlayabileceği bir yazılım) dijital bir cüzdandır.

Metamask, popüler sıcak cüzdanlardan bir tanesidir. Onu eşsiz kılan özelliği yatırımcıların sahip oldukları dijital varlıklarını saklamanın yanı sıra DeFi (merkeziyetsiz finans) bünyesinde çalışan DApp (Merkeziyetsiz Uygulamalar) ile etkileşimde bulunması için aracı vazifesi görmesidir. Kullanıcılar, Ethereum ağı kullanarak oluşturulan Ether, ERC-20 veya ERC-721 tokenlerini depolayabilir, alıp satabilir ve bu kripto paraları kendi seçtikleri DApp ile kullanabilir.

MetaMask cüzdanında parolalar ve özel anahtarlar (private key) güvenli bir şekilde saklanır. Kullanıcıların yalnızca kendi bağımsız kurtarma ifadelerini yönetmesi gerekmektedir.

MetaMask cüzdanına sahip olan kişiler, cüzdanlarını kendi bünyesinde entegre etmeye izin veren bütün Dex ve Cex borsalarda kullanabilmektedir. Yatırımcılar sahip oldukları coinlerini ve Erc-721 standardıyla üretilmiş Nft’lerini MetaMask cüzdanında muhafaza edebilmektedir.

 

Sözlük
MetaMask:
İnternet tarayıcısına entegre edilen, özellikle Ethereum ağı ile entegrasyonu ile popülarite kazanmış, kripto para alımına, satımına ve saklamaya hizmet eden online cüzdana verilen addır.