Mum Grafiği

Mum Grafiği (Candlesticks) Nedir?

 

Mum Grafiği (Candlesticks), finansal piyasalarda bir varlığın fiyat hareketinin grafiksel temsili olarak kullanılan bir indikatördür.

Mum grafikleri, kripto para yatırımında daha çok teknik analiz yaparken kullanılan, fiyatı dakikalık, saatlik, günlük ve haftalık zaman dilimlerinde incelemek amaçlı görselleştirilen bir grafikleme tekniği olarak ifade edilmektedir. Varlığın belirtilen zaman dilimindeki açılış, kapanış, yükseliş ve düşüş fiyatını gösteren bir modeldir.

 

Mum grafiklerinde her bir mum veya çubuk, belirlenen zaman aralığında kripto paranın fiyatı hakkında bilgi edinilmesini sağlamaktadır. Böylece bir trend veya eğilim hakkında fikir yürütmek mümkün hale gelmektedir. Fiyatın önceki muma göre düştüğü anda mum kırmızı rengi, yükseldiği anda ise yeşil rengini almaktadır. Yeşil yükseliş trendi belirtirken, kırmızı düşüş trendini belirtmektedir.

Mum grafikleri gövde ve fitil (iğne) adı verilen bölümlerden oluşmaktadır.  Gövdenin üstünde ve altında bulunan fitiller de fiyatın seçilen zaman diliminde gördüğü maksimum ve minimum seviyeleri ifade etmektedir.

Bugün hala her yatırımcının sürekli olarak en çok kullandığı grafiklerden biri olan mum grafikleri aslında 18. Yüzyılda Munehisa Homma tarafından geliştirilmiştir. Eski zamanlarda pirinç borsasında erişebildiği verilere kadar araştırma yapan Homma, bu fiyatları belirlediği metodoloji ile sınıflandırarak grafikler üzerinde göstermeyi başarmıştır ve bugün aktif olarak kullanılan mum grafiklerinin temelini atmıştır.

 

Sözlük

Mum Grafiği: Finansal bir varlığın belirli zaman dilimlerinde ulaştığı maksimum ve minimum ile açılış ve kapanış fiyatını grafiksel olarak temsil eden bir grafik olarak adlandırılmaktadır.