NFT (Nitelikli Fikri Tapu)

NFT (Non-Fungible Token – Değiştirilemez Token) Nedir?

Değiştirilemez tokenler (NFT), sanat eseri, video klipler, müzik ve daha fazlası gibi gerçek dünya öğelerinin sahipliğini temsil eden benzersiz dijital varlıklardır.

NFT’ler, doğrulanmış ve halka açık bir sahiplik kanıtı vermek için blok zinciri teknolojisini kullanmaktadır. ERC-721 token standardına göre üretilmektedirler. İlk NFT projesi 2015 yılında Ethereum blok zincirinde gerçekleşmiştir. NFT’lerin toplam parasal değeri, 2021’de büyümeye devam etmiş ve yılın ilk çeyreğinde 2 milyar doları aşmıştır. Eşsiz olması sebebiyle ürünler koleksiyon ürünü olarak kabul edilirler ve bu yüzden parasal değerleri çok yüksektir. Çoğunlukla kripto para birimleriyle çevrimiçi olarak alınıp satılmaktadır. Birçok kripto para ile aynı temel yazılımla kodlanmaktadırlar.

Kripto para birimleri ile NFT’ler arasındaki fark ise kripto paraların değiştirilebilir, yani dolar ve sterlin gibi aynı değere sahip başka özdeş varlıklarla takas edilebilir olmasıdır. İçsel değeri ise yaratıcısı tarafından belirlenmektedir. Öte yandan NFT’ler benzersizdir ve karşılıklı olarak değiştirilemez, yani takas edilemezdir. Bu da iki NFT’nin aynı olmadığı ve olamayacağı anlamına gelmektedir.

NFT Nasıl Oluşturulur?

İlk başta kulağa karışık gelmesine rağmen NFT teknolojisi, dijital dünyanın sunduğu imkanlar ile daha kolay ve üretilebilir bir hale gelmektedir. NFT’ler Ethereum blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanmaktadır. Bu blok zincirlerinin kaybolmamasını sağlayan ve işlemlerin kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olan platformlar aracılığıyla NFT tasarlama süreci gerçekleşmektedir. Bundan dolayı da kullanım ağı geniş olan ve güvenilir bir blok zinciri seçmek oldukça önemlidir. Tüm bunlara sahip olduktan sonra da cüzdanınızı bağlamanıza ve NFT’ye çevirmek istediğiniz dosya ya da resmi yüklemenize izin veren bir platforma üye olmanız gerekir. Daha sonraysa NFT’ye çevirmek istediğiniz eserleri platforma yükleyebilirsiniz.

Bitay NFT marketplace ile birçok ünlü koleksiyonerin NFT ürünlerini dilediğiniz gibi inceleme fırsatı yakalayabilir, hem sanat eseri sahibi olabilir hem de yatırım olanaklarından yararlanabilirsiniz

Sözlük

NFT: Herhangi özgün bir dijital içeriği simgeleyen, bu sebepten bir başka içeriklerin yerine geçemeyen, dijital sanat olarak da adlandırılan ve değiştirilemeyen blok zinciri içerikleridir.