Node (Düğüm)

Node (düğüm), Blockchain ağının bir katılımcısı tarafından işletilen defterin bir kopyasını barındıran blockchain ağına dahil her bir bilgisayarın rolüdür.

Node’lar genellikle bir telekomünikasyon ağındaki kesişme veya bağlantı noktasıdır. Node, bir ağa bağlı olan ve iletişim kanalı aracılığıyla bilgi oluşturma, alma veya gönderme gibi belirli işlevleri yerine getirebilir. Herhangi bir sistem veya fiziksel cihaz anlamına da gelebilmektedir.

Node’lar ağı desteklemekte ve bunu doğrulama işlemleri aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

Örneğin bir yerleşik ağ, dosya sunucusundan, iki dizüstü bilgisayardan ve bir faks makinesinden oluşabilir. Bu durumda ağ, bir MAC adresi ile donatılmış dört node’a sahiptir.

Full Node ve Light Node Nedir?

Full Node, bir blok zincirinde meydana gelen işlemlerin tüm listesinin, yani verilerin tamamının tutulduğu düğümler olarak adlandırılmaktadır. Light Node ise blok zincirindeki işlemlerin doğruluğunu sağlamak üzere blokların sadece başlık bilgilerinin tutulduğu kısmi bir listedir, belirli bir döneme veya kısma ait verilere sahiptir.

Kısaca node’lar bir blok zincirinde hayati iletişim noktalarıdır ve farklı işlevlere hizmet edebilmektedir. Bir anlamda, blok zinciri ağına bağlanan bir cihaz, iletişim sinyalleri alışverişinde bulunurken bir düğüm olarak nitelendirilebilir.

Sözlük

Node (Düğüm): Bir blok zinciri ağında gerçekleşen işlemlerin bir kopyasını tutan bir bilgisayardır.