Nonce

Nonce (Number Only Used Once) Nedir?

Nonce, bir işlem madenci tarafından hashlendiğinde, bir kez kullanılmaya yönelik isteğe bağlı üretilen sayıdır.

Nonce değeri kripto para madenciliğinde yalnızca bir kez kullanılabilen bir sayı veya değeri ifade etmektedir. Blockchain madencilerinin çözdüğü bir sayıdır ve çözüm bulunduğunda blok zinciri madencilerine ödül olarak kripto para teklif edilmektedir.

Nonce’ler genellikle kriptografik hash işlevlerinde ve kimlik doğrulama protokollerinde kullanılmaktadır. Kripto para piyasasında nonce, madencilerin hash hesaplamalarının çıktısını yinelemek için kullandıkları rastgele bir sayıdır. Madenciler, her hesaplamanın yeni bir nonce değeri aldığı, bir deneme yanılma yaklaşımı kullanmaktadır. Bunu yapmalarının nedeni, geçerli bir nonce’nin doğru tahmin edilme olasılığının sıfıra yakın olmasını sağlamaktır.

 

Ortalama hash deneme sayısı, her yeni bloğun yaklaşık 10 dakikada bir oluşturulmasını sağlamak için protokol tarafından otomatik olarak ayarlanmaktadır. Bu süreç, zorluk ayarlaması olarak bilinmektedir. Yeni bir blok madenciliğinin zorluğu, blok zincir sistemine taahhüt edilen hash gücü (hash oranı) miktarı ile ilgilidir. Ağa ne kadar fazla hash gücü tahsis edilirse eşik o kadar yüksek olur. Bu da, rekabetçi ve başarılı bir madenci olmak için daha fazla hesaplama gücünün gerekli olacağı anlamına gelir.

Buna karşılık madenciler, madenciliği durdurmaya karar verirlerse, zorluk ayarlanacak ve eşik düşecektir. Bu nedenle madencilik için daha az hash gücü gerekmiş olacaktır.

 

Sözlük

Nonce: “Number Only Use Once” ifadesinin kısaltılmış halidir. Sadece bir kez kullanılan sayı veya değeri ifade etmektedir.