OCO

Biri Diğerini İptal Eder Emri (OCO) Nedir?

Biri diğerini iptal eder emri (OCO), bir emrin gerçekleşmesi durumunda diğer emrin otomatik olarak iptal edilmesini şart koşan çift koşullu bir emir olarak adlandırılmaktadır.

Bir OCO emri aynı anda bir limit emriyle bir stop-limit emrini birleştirir ancak bunlardan sadece birinin gerçekleşmesi mümkündür. Bunun anlamı emirlerden biri tamamen veya kısmen yerine getirildiğinde, diğerinin otomatik olarak iptal edilmesi şeklinde ifade edilebilir.

 

OCO, başarı oranlarını artırmak (kâr alma) ve potansiyel kayıpları en aza indirmek (zarar durdurma) için tercih edilen bir emir türüdür. Kripto para piyasasında deneyimli yatırımcılar riski azaltmak için OCO emirlerini tercih etmektedir.

OCO emirleri, pozisyona girmeye çalışırken de faydalı olmaktadır. Örneğin bir yatırımcının, 50.000 USDT ile Bitcoin aldığını varsayalım. Yatırımcı aynı anda hem 48.000 USDT’ye zararı durdur emri (stop-loss) hem de 52.000 USDT’ye limit satış emri girebilmektedir. Bu durumda ilk hangi emir yerine getirilirse diğer emir otomatik olarak iptal olmaktadır.

 

Sözlük

Biri Diğerini İptal Eder Emri (OCO): Bir kripto para için aynı anda iki farklı (limit ve stop) emir verildiğinde biri gerçekleşirken diğer emrin iptal edilmesi durumuna denmektedir.