Ölü Kedi Sıçraması

Ölü Kedi Sıçraması Nedir?

 

Ölü Kedi Sıçraması (Dead Cat Bounce), düşüş eğiliminde olan bir kripto para biriminin kısa bir süreliğine yukarı yönlü hareket edip ardından düşüşe devam etme süreci olarak adlandırılmaktadır. Fiyat, bir önceki alt seviyesinin de altına düştükten sonra ölü kedi sıçraması olarak ifade edilebilmektedir

Ani ve aşağı yönlü hareketten sonra fiyat üzerinde kısa bir süre için hızlı bir yukarı yönlü hareket yaşanabilmektedir. Ölü kedi sıçraması teriminin ortaya çıkışının ardında, “ölü bir kedinin bile belirli bir yükseklikten bırakılırsa geri sıçrayabileceği” benzetmesi yatmaktadır. Kısa süreli yükseliş, hacimsiz ve ani olmasından kaynaklı tekrardan yerini düşüş seyrine bırakır.

 

Ölü kedi sıçraması aslında bir düşüşün devamı niteliğindedir. Yani düşüşün bittiği ve dip seviyenin bulunduğu hissini uyandırsa bile fiyat aşağı hareket etmeye devam edecektir. Varlık fiyatının değerinde yaşanan tepki iyileşmesinin geçici olduğunu tahmin etmeye çalışmak için bazı teknik ve temel analiz yöntemleri de bulunmaktadır. Bu nedenle ölü kedi sıçraması ancak fiyat kısa süreli yükselişin ardından tekrar düşüşe geçtiğinde söylenebilmektedir.

Özellikle kripto para piyasasında daha çok görülen ölü kedi sıçraması, daha çok acemi yatırımcıların düştüğü ve bunun sonucunda para kaybettiği bir tuzaktır. Bu nedenle bir varlık sürekli bir düşüşün ardından aniden yükseliş eğilimine girdiğinde, yatırımcılarım piyasayı daha fazla gözlemlemeleri önemlidir. Çünkü fiyatta oluşan volatilite trendin yönü hakkında net bir bilgi vermeyebilir ve düşüş eğiliminin sona erdiğini göstermeyebilir.

Fiyatın düşüş trendini terk edip tekrar yükselişe geçiyor gibi görünmesinin aslında bir finansal varlığın gerçek değerini yansıtmadığını ancak piyasanın kaotik ve sürekli değişen kolektif psikolojisinin bir yansıması olduğunu her zaman hatırlamak gerekmektedir.

 

Sözlük

 

Ölü Kedi Sıçraması: Bir kripto para biriminin düşüş trendinde iken geçici bir süreliğine fiyatının yukarı yönlü hareket etmesidir. Düşüş trendi kısa süreliğine kesintiye uğradıktan sonra devam etmektedir.