On-Chain

On-Chain (Zincir Üssü) Nedir?

On-Chain, en yalın haliyle blok zinciri üzerinde gerçekleşen geçmiş işlemlerin incelenerek çeşitli verilerin elde edilmesi ve bu verilerin yorumlanması anlamına gelmektedir. Bitcoin, Ethereum, Tron veya diğer her türlü blok zinciri üzerinde kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen işlemlerin incelenmesiyle oluşturulan bir analiz kanalıdır. On-Chain verileri kripto para piyasasını incelerken analistlerin sıklıkla kullandığı bir veri deposudur.

On-Chain verileri temel anlamda blok detayları, işlem ayrıntıları ve akıllı sözleşmeler adı altında 3 başlıkta incelenebilmektedir.

Blok Detayları: Gerçekleşen işlemlerin bloğa işlenme süresi, madencilerin aldıkları ödülleri ve işlem ücretleri gibi ögeleri içermektedir.

İşlem Ayrıntıları: Gerçekleşen her transfer işlemiyle ilgili bilgiler incelenmektedir. Bu noktada işlemi gerçekleştiren kişinin cüzdan adresi, gönderilen cüzdanın cüzdan adresi, transfer edilen tutar, eğer adreste mevcutsa kaç adet olduğu, ne kadar süredir orada olduğu vb. gibi ögeler işlem ayrıntıları başlığında incelenmekte ve yorumlanmaktadır.

Akıllı Sözleşmeler: Akıllı sözleşmede ise geliştiriciler tarafından blok zincirinin sunduğu güvenlik, güvenilirlik ve erişilebilirlik hizmetlerini genel olarak kapsayarak sistemin yazılımsal kodları incelenmektedir.