Peer to Peer (P2P)

Peer to Peer (P2P) Nedir?

Türkçe “Eşler Arası Ağ” anlamına gelen Peer to Peer (P2P), merkezi bir sunucuya ihtiyaç olmadan veri paylaşımı sağlanabilen iki katılımcı arasındaki iletişim protokolü olarak bilinmektedir.

Bir seeder (istemci) cihazının istekte bulunduğu ve bir leecher’ın (sunucu) isteği yerine getirdiği seeder/leecher modelinin aksine, P2P ağ modeli her bir tarafın hem seeder hem de leecher cihazı olarak işlev görmesine olanak sağlamaktadır. Bir diğer ifadeyle eşler arası bir ağda her kullanıcı ağın bir sahibi dolayısıyla bir ortağı olmaktadır. P2P modeli sayesinde ağ bir kez oluşturulduktan sonra katılımcılar tarafından aracı olmadan dosya paylaşmak ve depolamak mümkün hale gelmektedir.

Peer To Peer Ağları Nasıl Çalışır?

Eşler arası (P2P) ağ, dosyaları toplu olarak depolayan ve paylaşan bir grup aygıttan oluşmaktadır. Tüm nodelar eşit güce sahiptir ve aynı görevleri gerçekleştirmektedir. Peer to Peer Blockchain teknolojisinin en temel özelliklerinden birini oluşturmaktadır ve bir verinin iki kullanıcı arasında doğrudan transfer edilmesi olarak ifade edilmektedir. Bu sebeple kullanıcılar sisteme bağlanmak için merkezi bir sunucuya bağlanmak yerine dağıtık sistemde çalışan protokoller aracılığıyla eşler arası şekilde doğrudan iletişim kurarlar.

Finansal teknolojide eşler arası ağ terimi genellikle dağıtılmış bir ağ aracılığıyla kripto para birimlerinin veya dijital varlıkların alım satımını ifade etmektedir. Bu özellik ise kişilerin finansal bir kuruma gitmesine gerek kalmadan birbirleri arasında para transferi yapabilmesini sağlamaktadır.

Sözlük
Peer to Peer: Eş, denk anlamlarına gelen ve Türkçe’ye eşler arası ağ olarak çevrilen P2P, bir aracı veya merkezi sistem olmadan iki veya daha fazla istemci arasında veri alışverişi yapmak için kullanılan bir protokoldür.