Piyasa Değeri (Market Cap)

Bir kripto para biriminin fiyatının toplam değerini ifade eden kavramdır.

Piyasa Değeri (Market Cap) Nedir?

Piyasa değeri (market cap), bir kripto para biriminin veya gayrimenkulun piyasadaki toplam alım-satım değeri olarak adlandırılmaktadır. Borsa kapitalizasyonu, hisse fiyatı ile ödenmemiş hisselerin çarpılmasıyla hesaplanırken, kripto piyasası kapitalizasyonu, kripto para fiyatının dolaşımdaki coin sayısı ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır.

Piyasa değeri, bir şirketin veya kripto para projesinin büyüklüğü ve performansı hakkında bazı bilgiler sunsa da, bunun para girişi ile aynı şey olmadığını belirtmek gerekmektedir. Yani piyasada ne kadar para olduğunu göstermemektedir. Bu yaygın bir yanılgıdır çünkü piyasa değeri hesaplaması fiyatla doğru orantılıdır. Ancak fiyattaki küçük bir değişiklik piyasa değerini anında önemli ölçüde etkilemektedir.

Örnek vermek gerekirse; birkaç milyon dolar kripto para birimi fiyatını 10,00 dolardan 15,00 dolara yükseltebilmekte ve bu da piyasa değerinin 500.000.000 dolardan 750.000.000 dolara yükselmesine neden olmaktadır. Bu, piyasada 250.000.000 dolarlık bir giriş olduğu anlamına gelmemektedir. Aslında, fiyatta böylesine bir artış, farklı ancak birbiriyle ilişkili kavramlar olan hacim ve likiditeyle ilgili olmaktadır.

Hacim, belirli bir süre içinde takas edilen varlıkların sayısı ile ilgiliyken, likidite varlığın fiyat üzerinde çok fazla etkiye sebep olmadan hemen alınıp satılabilme derecesidir. Yüksek hacimli ve likit bir piyasa kolay bir şekilde manipüle edilememektedir. Çünkü emir defterinde birçok emir vardır ve muhtemelen farklı fiyat aralıklarında da büyük miktarda emir bulunmaktadır. Bu, daha az değişken bir piyasa ile sonuçlanmaktadır. Yani bir balina, yatırımcının fiyatı önemli ölçüde manipüle etmek için çok paraya ihtiyacı olmaktadır.

Buna karşılık olarak, düşük hacimli bir piyasanın bir emir defteri, nispeten az miktarda parayla kolayca aşılabilmekte ve bu da hem fiyat hem de piyasa değeri üzerinde önem arz etmektedir.

 

Sözlük
Piyasa Değeri (Market Cap):
Bir kripto para biriminin fiyatının toplam değerini ifade eden kavramdır.