Piyasa Emri (Market Order)

Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri (Market Order), mevcut piyasada olan en iyi fiyattan, kripto para biriminin alınması veya satılması talimatı olarak adlandırılmaktadır. Piyasa emri, borsalarda yapılan en yaygın işlem türüdür.

Alıcılar ve satıcılar ticaret yapmaya istekli olduklarında piyasa emirleri doldurulmaktadır. Piyasa emirleri en iyi şekilde büyük hisse senetleri, vadeli işlemler ya da ETF’ler almak veya satmak için kullanılmaktadır. Bu, bir kripto para biriminin yalnızca belirli bir fiyattan satıldığı limit emirlerin tam aksidir. Piyasa emri talepleri, genellikle yatırımcılar adına bir aracı kurum yani borsalar tarafından yapılmaktadır.

Piyasa emirleri, alım-satım emirlerinin en popüler şekli olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni oldukça fazla likiditeye sahip olmalarıdır. Ayrıca piyasa emri tarafından verilen emirlerde, limit emirlerine göre daha uygun komisyon ücreti ödenmektedir. Bir yatırımcı piyasa emrini yerine getirmeye istekli ise bunun anlamı yatırımcının teklif fiyatından satmayı veya o fiyattan satın almayı kabul ettiğidir.

Piyasa Emri ile Limit Emri Arasındaki Fark Nedir?

Piyasa emirleri ile limit emirleri özellikle başlangıç seviyesindeki yatırımcılar arasında anlamı karıştırılan ancak birbirinden oldukça farklı emirlerdir. Bu iki emir türü arasındaki temel fark, yatırımcıların bir varlık satın alacakları sırada piyasa emri ile alım yaptıkları sırada işlem o an gerçekleşmektedir. Piyasa emri ile varlığın o anki piyasa fiyatı için alım veya satım emri otomatik olarak gerçekleştirilir. Limit emri ise yatırımcılar tarafından girilen emir gerçekleştirilmeden önce fiyatın belirli bir sınıra (limite) ulaşması gerekmektedir. Özellikle yatırımcılar fiyatların düşmesini veya aksine çıkmasını bekliyorsa limit emri ile işlem yapmak daha yararlı bir strateji olacaktır. Limit emirleri genellikle yatırımcılar uzun pozisyon (long-term) veya kısa pozisyon (short-term) açmak istedikleri zaman kullanılmaktadır.

Piyasa emirleri de anlıktır. Bitcoin gibi bir kripto para birimi, hemen belirli bir fiyattan satılmakta veya alınmaktadır. Piyasa emirlerinin bir dezavantajı; fiyat konusunda daha hassas olan yatırımcıları olumsuz etkilemesidir. Örneğin, daha yüksek bir fiyatı kabul eden yatırımcılar, borsa tarafından en iyi fiyat eşleştirilmeye çalışırken piyasa emrinin yerine getirildiğini görebilmektedir.

Sözlük
Piyasa Emri (Market Order): Bir borsa üzerinde, kripto para biriminin mevcut en iyi fiyat üzerinden satın alınması veya satılması işlemidir.