Piyasa Yapıcı (Market Maker)

Piyasa Yapıcı (Market Maker) Nedir?

Piyasa yapıcı (Market Maker), bir emir verildiğinde siparişler emir defterinde yayınlanmaktadır ve bu durumda emir veren kişi “piyasa yapıcı” (maker) olarak adlandırılmaktadır.

Emir tahtasında girilen en düşük satış fiyatından daha düşük fiyattan verilen alış emri veya en yüksek alış fiyatından daha yüksek fiyattan verilen satış emirleri piyasa yapıcı (maker) olarak ifade edilmektedir. Kısmen veya tamamen emir defterine giren bir emir verdiğinizde (bitay.com’daki alım satım ekranından verilen bir limit emri gibi), o emirden gelen alım satımlar piyasa yapıcı alım satımı olmaktadır. Bu emirler emir tahtasına hacim ekleyerek piyasanın oluşmasına yardımcı olmaktadır ve sonraki işlemler için piyasa yapıcı (maker) olarak adlandırılmaktadır.

Piyasa yapıcılar, bir coin veya token için pazar oluşturmak ve takas işlemini gerçekleştirmek için piyasaya likidite sağlamaktadır.

Sözlük

Piyasa Yapıcı (Market Maker): Emir defterine, kısmen veya tamamen girilen bir emir verildiğinde, bu emirden kaynaklanan daha sonraki tüm alım satımlara “piyasa yapıcı” (maker) denmektedir.