Private Key (Özel Anahtar)

Private Key Nedir?

Özel anahtar (Private Key), kripto para piyasasında kullanıcıların işlemleri yönetmesine ve alıcı adresleri oluşturmasına izin veren bir parola olarak bilinmektedir. Bir nevi elektronik imza olarak adlandırılabilir.

Özel anahtarlar genellikle, bir kripto cüzdan adresinin oluşturulması sırasında üretilen ve onun parolası veya erişim kodu olarak hizmet eden alfasayısal bir dizi olarak ifade edilmektedir. Özel bir anahtara erişimi olan kişi, ilgili cüzdan üzerinde kontrol hakkına ve dolayısıyla hesabın içerdiği varlıklara da erişim hakkına sahiptir. Ayrıca özel anahtar sahibi kişi cüzdandaki varlıkları transfer edebilmekte, takas edebilmekte veya hesabı başka amaçlar için de kullanabilmektedir.

Kripto para varlıkları, kullanıcıların yatırımlarını korumak için büyük ölçüde açık anahtarlı şifrelemeye dayanmaktadır. “Private Key” olarak adlandırılması da buradan gelmektedir.

Blockchain’in geri döndürülemez doğası ve özel anahtarların kriptografik olarak türetilmesi sayesinde, özel anahtarların değiştirilmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple bir kullanıcı yetkisiz bir kişinin özel anahtarını bildiğinden şüphelenirse, yatırımlarını güvence altına almak için yeni bir cüzdan oluşturup varlıkları bu cüzdana aktarmalıdır. Bitcoin ve diğer birçok kripto para biriminde Private Key’ler 256 bitlik bir sayı olmaktadır.

Private Key Ne İçin Oluşturulur?

Öncelikle Private Key, bir kullanıcının kripto para birimine erişmesine izin veren karmaşık bir şifreleme biçimidir ve kişiye kripto paranın sahipliğini kanıtlama hakkını sunmaktadır. Ayrıca o adresle ilişkili varlıkları harcama imkanı sağlar. Yine peer to peer şekilde veri transferini sağlayabilmek için Private Key’ler gereklidir. Kullanıcıları hırsızlıktan, dolandırıcılıktan veya yetkisiz şekilde kripto paralara erişimden korumaya yardımcı olmaktadır.

 

Sözlük

Özel Anahtar (Private Key): Özel anahtar, kullanıcıların hesabındaki kripto paralarına erişmesini ve yönetmesini izin veren, bir harf veya sayı dizisinden oluşan parola olarak bilinmektedir.