Proof of Stake – PoS (Hisse Kanıtı)

Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake (Hisse Kanıtı), blok doğrulayıcılarının stake ettikleri coin sayısına göre seçildiği bir konsensüs (fikir birliği) sistemi olarak bilinmektedir. Proof of Work (İş Kanıtı)’dan farklı olarak sahip olunan dijital varlıkları (tokenleri) dikkate alan bir yaklaşımı ifade etmektedir.

Proof of Stake protokolü Sunny King ve Scott Nadal adında iki blok zinciri geliştiricisi tarafından  yayımlanan bir makale sonucu ortaya çıkmıştır. Stake terimi sisteme yatırım yapan doğrulayıcıların eylemini ifade etmektedir. Bu nedenle doğrulayıcılar dijital varlıklarını kilitleyerek (stake ederek) yeni blok üretme sürecine katılabilmektedirler. Proof of Stake protokolünü kullanan ilk kripto para birimi Peercoin olmuştur.
Proof of Stake protokolü kripto para birimleri için geliştirilen ilk konsensüs sistemi olan Proof of Work (İş Kanıtı)’e alternatif olarak üretilmiştir. Proof of Stake sistemi enerji açısından daha verimli olduğundan ve Proof of Work’e göre çevreye zararlı olmadığından daha popüler hale gelmektedir. Proof of Stake sistemini anlamak, kripto para varlıklarına yatırım yapan kişiler için oldukça önemli hale gelmektedir.

Proof of Stake Sistemi Nasıl Çalışır?

Proof of Stake sistemi, Proof of Work’e kıyasla kullanıcılardan matematik problemleri veya karmaşık denklemleri çözmesini istememektedir. Bu yüzden yüksek donanımsal özellik gerektiren cihazlara gerek yoktur. Eğer Proof of Stake protokolüyle zincire eklenecek yeni blokta görev alınması isteniyorsa kullanıcılar, sahip oldukları kripto paralarını stake ederler (kilitlerler). İlgili ağa kripto paralarını stake eden ve yeni blokların doğrulama sürecine katılacak kullanıcılara ‘doğrulayıcı’ denilmektedir.

 

Proof of Stake ve Proof of Work Arasındaki Farklar Nelerdir?

Proof of Stake sistemi düşünüldüğünde en önde gelen özelliği hesaplama gücü yerine sermaye gücünü ön plana çıkarmasıdır. Stake edilen yatırımlar daha sonra teminat görevi görmektedir, bu da kötü niyetli doğrulayıcıların büyük olasılıkla hisselerini kaybedeceği ve ağdan atılacağı anlamına gelmektedir. Böylece %51 saldırılarının önüne geçilmiş olunur.

Proof of Work’dan farklı olarak Proof of Stake sistemi çok daha az hesaplama gücü gerektirmekte ve doğrulayıcılar, özel madencilik donanımı yerine kendi cihazlarını kullanarak ağı güvenli kılmaktadır. Proof of Stake sistemleri artırılmış düzeyde ölçeklenebilirlik, enerji verimliliği, merkezi olmayan yönetim ve güvenlik sağlayabilmektedir.

 

Özetlemek gerekirse;

  • Proof of Work sisteminde, tüm madencilerin karmaşık bir matematik sorusu veya denklemi çözmesi gerekmektedir. En güçlü ve kaliteli donanıma sahip olan kullanıcıların işlemi gerçekleştirme ve bunun sonucunda madencilik ödülü kazanma şansı daha fazla olmaktadır.
  • Proof of Stake modelinde ise yapılan edilen stake miktarına göre ağa yeni blok ekleyecek kullanıcılar seçilmektedir.

 

Sözlük
Hisse Kanıtı (Proof of Stake – PoS):
İki Blockchain geliştiricisi tarafından 2012 yılında bir makale ile açıklanan ve dijital varlık sahipliğini dikkate alan Proof of Work’e alternatif olarak geliştirilmiş bir sistemdir.