Proof Of Work – PoW ( İş Kanıtı )

İş Kanıtı anlamına gelen Proof of Work (PoW), blok zincirinde gerçekleşen işlemleri doğrulamak adına ağda görev üstlenen kullanıcıların çaba sarf etmesinin veya enerji harcandığının kanıtlandığı bir konsensüs mekanizması olarak bilinmektedir.

Proof of Work, kripto para madenciliğinde işlemleri doğrulamak ve yeni token madenciliği yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Proof of Work sayesinde Bitcoin ve diğer kripto para işlemleri eşler arasında (P2P) güvenli bir şekilde işlenebilmektedir.

Öğneğin; Bitcoin‘nin çalışma algoritmasını oluşturan Proof Of Work, temelde Spam olarak adlandırılan istenmeyen e-posta mesajlarınının engellenmesi ve sistemin çalışmasını zora sokan girişimlerin (DDoS) engellenmesi amacıyla 1993 yılında ortaya atılmış bir fikirdir. Ancak blok zinciri ve Bitcoin’in hayatımıza girmesinden sonra Satoshi Nakamoto Bitcoin’in güvenliğini sağlayan ve kişiden kişiye aracısız para transferi yapabilmeyi mümkün kılan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmıştır. Daha sonra verimlilikte yaşanan sorunlar ve harcadığı yüksek enerji nedeniyle geliştirilme ihtiyacı hissedilen Proof of Stake (Hisse Kanıtı), Proof of Work’e alternatif olarak oluşturulan yeni fikir birliği sistemi olarak hayatımıza girmiştir.Ethereum eskiden PoW ile çalışırken 2022 yılında yapılan yeni güncelleme ile PoS’e geçiş yapmıştır.

Sözlük
Proof of Work:
Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto paranın çalışma algoritmasını oluşturan, Blockchain ağının güvenliğini sağlayan, spam veya DDoS saldırılarını engellemeyi amaçlayan ve belirli bir görev için enerji sarf edildiğinin kanıtlandığı konsensus mekanizmasıdır.