Protokoller (Protocols)

Protokoller Nedir?

Blockchain ekosisteminde protokol terimi, çeşitli verilerin bilgisayarlar arasında paylaşılmasına olanak tanıyan bir dizi kurallar bütünü olarak bilinmektedir.

Protokoller, bilgilerin kripto para ağları arasında güvenilir bir şekilde otomatik olarak paylaşılmasını sağlayan Blockchain teknolojilerinin önemli bileşenleridir. Kripto paraların internet ortamındaki çeşitli ağlarda güvenli bir şekilde takas edilebilmesini sağlayan dağıtılmış veri tabanları olan Blockchain’in yapısını oluşturmaktadır. Kötü niyetli kullanıcıların sisteme zarar vermesini önlemek için güvenlik önlemleri oluşturmasından, verilerin sisteme kabul edilmek üzere yapılandırılmasına kadar bütün kurallar Bitcoin ve Blockchain’in protokolünü oluşturmaktadır.

Protokoller Neden Önemlidir?

  • Blockchain teknolojisinin aracılığıyla protokoller, kripto paraların merkeziyetsiz olmasını sağlamaktadır. Belirlenen kurallar ve tüm yazılımsal kodlarla bilgisayar ağına merkezi otorite olmaksızın yayılmaktadırlar.
  • Bitcoin protokolünün hayatımıza girmesinden bu yana, çeşitli işlevler sunan yeni kural setleri geliştirilmiştir. Her biri kendi protokolüne sahip binlerce kripto para birimi vardır.
  • Ethereum blok zincirinde var olan ve çalışan çeşitli yeni protokoller, kredi almaktan tasarruf yapmaya ve sigorta sözleşmelerine kadar her şeyi otomatikleştiren merkezsiz finansal ürünler yaratılmasını sağlamıştır.

 

Sözlük
Protokoller (Protocols)
: Protokoller, dijital paraların ağda güvenli bir şekilde alım-satım yapılabilmesini sağlayan Blockchain’in yapısını oluşturan kümelerdir.