Public Key

Public Key Nedir?

Açık Anahtar (Public Key), kullanıcıların kripto para varlıklarını hesaplarına almalarını sağlayan alfanümerik bir şifre olarak bilinmektedir. Açık anahtar ve özel anahtar (private key), kripto para piyasasında kullanıcıların güvenliğini sağlamak için önem arz eden kodlardır.

Her kripto para kullanıcısı 2 tür anahtara sahip olmaktadır.  Bunlar bir public key (başkaları tarafından görülebilir) ve bir private key’den (sahibi dışında hiç kimse tarafından bilinmemelidir) oluşmaktadır. Bir kullanıcı işlem başlattığında, benzersiz şekilde açık anahtar ve özel anahtar çifti oluşturulur. Bu tür anahtar çiftlerinin oluşturulması matematiksel işlemlere dayanan kriptografik algoritmalara bağlıdır. Kullanıcının hesabının güvende tutulması için özel anahtarın gizli tutulmasını gerekirken, açık anahtar güvenlikten ödün vermeden açık bir şekilde kullanılabilmektedir.

Günümüzün şifreleme sistemleri (TLS, Secure Shell gibi), simetrik şifreleme için kullanılan gizli bir anahtarı güvenli bir şekilde takas etmek için genellikle asimetrik şifreleme kullanarak her iki şifreleme sistemini kullanmış olmaktadır.

Sözlük
Açık anahtar (Public Key):
Açık anahtar, taraflar arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan ve kullanıcıların hesaplarında kripto para birimleri almasına izin veren bir kriptografik koddur.