Pump ve Dump

Pump ve Dump Nedir?

Türkçe karşılığı şişirmek ve yükseltmek olan Pump, bir kripto paranın fiyatının yapay bir şekilde yükseltilmesi anlamına gelmektedir.

Pump işlemi genellikle bir kişiden ziyade bir grup tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için geniş katılımlı bir kitleyle önce bir kripto para seçilir.  Daha sonra seçilen kripto para belirlenen hedefe yükselene kadar yatırımcılar yüksek hacimli alım emirleri gerçekleştirir.

Yüksek hacimle alınan kripto para birimi yukarı yönlü hareket ederken yatırımcılar bu süreçte hedefe ulaşıldığı doğru zamanda kripto parayı satışa başlamaktadır. Yukarı yönlü ivmelenen kripto para dikkat çekmeye başlar ve yükselişten yararlanmak isteyen diğer yatırımcılar da farkında olmadan pump sürecine destek sağlar. Böylece düşük fiyattan alınan kripto para yüksek seviyelerden satılarak kısa bir sürede ciddi karlar elde edilmektedir.

 Dump teriminin türkçe karşılığı indirmek veya boşaltmaktır. Bir kripto paranın fiyatının düşürülmesi anlamına gelmektedir.

Bir kripto paranın fiyatının toplu al-satlar ile ani şekilde yükselmesi pump, düşmesi ise dump olarak adlandırılmaktadır. Fiyatın anlık olarak zirve yaptığı düşünüldüğü yer aslında Pump’ın bittiği yer ve Dump’ın başladığı yer olarak düşünülebilir. Dump hareketleri özellikle balina denilen yüksek hacimli işlem yapan kişiler tarafından gerçekleştirilir ve diğer yatırımcılar da fomo duygusuyla işleme girip terste kalabilir. Borsalarda çok sık yaşanan bir durum olan pump ve dump, yatırımcıların yüksek miktarda para kazanıp aynı zamanda kaybettiği hareketler olarak nitelendirilmektedir.

Günümüzde sosyal platformlar üzerinde kurulan grupların organize hareket etmesi sonucu gerçekleştirilen bu tarz süreçler, manipülasyon etkisiyle genellikle yeni yatırımcıların tecrübesizliği sonucu zararlarla sonlanmaktadır.

Sözlük

Pump: Bir kripto parada görülen yüksek hacimli satın almalar ile fiyat seviyesinin yukarıya doğru çıkmasına denmektedir. Şişmek anlamına gelen pump bazı durumlarda fiyatı düşük olan kripto para birimini yapay olarak yükseltmek anlamına da gelmektedir.