QR Code (Karekod)

QR Code Nedir?

QR kod (Karekod), kare şablon şeklinde pikseller bütününden oluşan, dijital cihazlar tarafından okunabilen bilgi depolamaya dayalı bir barkod türüdür.

QR kodlar, para transferleri esnasında manuel bilgi girişi yerine yerine kullanıldıkları gibi tedarik zincirleri, reklam sektörü gibi birçok alanda sağladığı kolaylık sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Günümüzde bir bilgiye Link (URL) üzerinden erişim sağlandığı gibi QR kodlar üzerinden de grafiksel bir görsel vasıtasıyla ulaşılmaktadır. Bu görseli taramayı (okutmayı), yeterli özelliklere sahip bir akıllı telefonu bulunan herhangi bir kişi kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Depoladığı bilgi miktarı, tarama hızı ve birçok farklı özelliğine göre çeşitlere ayrılan QR kodlar teknoloji alanının çağ atlanmasına fayda sağladığı bilinmektedir.

QR Kod İle Neler Yapılabilir?

  • QR Code ile borsalar arası kripto para transfer işlemleri yapılabilmektedir.
  • QR Kod ile web sitenizin tanıtımının yapılması mümkün olmaktadır.
  • QR Kod ile SMS ve E-posta gönderilebilmektedir.

 

Sözlük

Qr Code: Adını hızlı cevap anlamına gelen ‘Quick Responsible’ kelimelerinin baş harflerinden alan QR Code, kare şeklindeki piksellerden oluşan, genellikle güvenlik amaçlı ve internet adreslerinin açıldığı bir bir barkod türüdür.