Rug Pull

Rug Pull Nedir?

Türkçe’de “halıyı çekmek” anlamına gelen Rug Pull terimi, finansal piyasalarda genellikle kötü niyetli bir kişinin veya grubun yatırımcılara karşı spekülatif ataklarla likidite krizi yaratarak, yani projenin sahip olduğu aktarılan tüm fonu çekerek mağduriyet yaşatmasına denmektedir. İnsanların altından halıyı hızlıca çekip yere düşürülmesinden türetilerek üretilen Rug Pull terimi, yatırımcıların çok ciddi manada zarar görmesine yol açar.

Coin ve token üretebilmek, varlıkların transferinin hızlı ve kolay olması, 7/24 canlı bir piyasa olması ve kaldıraç oranlarının çok yüksek olması sebebiyle kripto para piyasalarında Rug Pull eylemi, diğer geleneksel piyasalara göre daha sık görülmektedir. Ancak yine de hisse senedi piyasaları dahil birçok sermaye piyasası aracının işlem gördüğü piyasalarda Rug Pull işlemi görülebilmektedir.

Rug Pull İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Rug Pull işlemi, kripto para piyasasına genellikle kötü niyetli ekipler tarafından yeni sürülmüş olan bir coin veya tokenin reklam veya pump yoluyla tanıtımının yapılarak birçok yatırımcının o kripto parayla ilgilenmesi ve satın almasıyla başlar. Ardından yatırılan tüm para geliştirici ekibinin cüzdanına transfer olur ve tokenin fiyatı düşüşe geçmeye başlar. Daha sonra ekip aniden elindeki tüm tokenleri satar ve fiyat birden çakılır. Böylece diğer yatırımcılar ciddi zararlar ederken projenin kötü niyetli fon sahipleri spekülasyon ve dolandırıcılık yoluyla para kazanmış olur. İşte bu ani satıştan dolayı kaynaklanan dolandırıcılık işlemine Rug Pull denilmektedir.