Sanal Para

Sanal Para (Virtual Currency) Nedir?

İnovasyonun ilerlemesi, bankacılık teknolojisinin gelişmesi ve yeni alternatif teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte para dediğimiz varlığın üretiliş biçimi zaman içerisinde değişti. Paranın ortaya çıkış sebebi ilk olarak alışverişlerin takas yoluyla değil de bir değer saklama aracı yoluyla yapılabilmesi sebebiyleydi. Ancak zaman içerisinde önce matbaa, ardından da bankaların keşfedilmesiyle para sadece demir para veya banknot olarak üretilmekten uzaklaştı.

Özellikle 2. dünya savaşından sonra paraya talep öylesine arttı ki, günümüzde para bir banka hesabında bulunan sayısal değer haline geldi. Sanal paralar da tam olarak bu ihtiyacı karşılamak için geliştirildi. Tüm dünyada her türlü ürüne ve dolayısıyla paraya artan talep yüzünden banknot yoluyla bu kadar üretilmesi verimsiz ve imkansız olacağından para artık sanal hale geldi. Kullanıcıdan kullanıcıya çeşitli numara veya şifre ile transfer edilebilen sanal paralar günümüzde her türlü alışveriş veya ödeme işleminde kullanılmaktadır.

Sanal Para Birimleri Kaça Ayrılır?

Sanal paralar, dijital veya elektronik paralar olarak da bilinmekte ve adlandırılmaktadır. Sanal paralar da kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar Merkez Bankası Dijital Para Birimi ve Kripto Para birimleridir. Merkez Bankası Dijital Para Birimi, bankaların veya merkez bankalarının piyasaya elektronik ortamda sürdüğü devlet paraları olarak ifade edilebilirken, Kripto Para birimleri blok zincir teknolojisiyle üretilmiş Bitcoin gibi gerçek bir değere sahip para birimleri olarak adlandırılmaktadır.