Saniye Başına İşlem (TPS)

Saniye Başına İşlem (TPS) Nedir?

Saniye Başına İşlem (Transactions Per Second), herhangi bir blok zinciri ağında bir saniyede gerçekleşen işlem sayısı olarak adlandırılmaktadır.

Günümüzde gerek finansal piyasalarda gerek ticaret hayatında işlem verilerini hızlı ve güvenilir şekilde işleyen bir bilgi sisteminin olması önemlidir. Bu bilgi sisteminin de güvenilir bir metriği olmalıdır. Bununla birlikte blok zinciri teknolojisi ile birlikte işlem hızını artıran teknolojilerin geliştirilmesi önemli bir araştırma alanı olmaktadır. Merkezi olmayan blok zinciri ağları, artan talebe karşılık daha verimli ve hızlı çözümler ortaya koymaktadır.

 

Merkezileştirilmiş veri tabanları zaten her saniye binlerce işlemi işleme kapasitesine sahiptir. Örneğin ödeme sistemleri kuruluşu VISA, her saniye yaklaşık 4000-4500 işlem gerçekleştirmekte iken bir başka ödeme sistemi teknolojisi örneği Paypal ise saniyede ortalama 193 işlem gerçekleştirmektedir.

Blok zinciri teknolojisinin ürünü olan Bitcoin ve Ethereum’un en büyük iki kripto para olmasından dolayı artan işlem yoğunluğu ve ölçeklenme sorunları yaşaması diğer blok zinciri projelerine avantaj sağlamaktadır. Ancak bir blok zinciri ağının yüksek TPS’ye sahip olması daha düşük TPS’ye sahip ağlardan daha üstün veya gelişmiş olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü kripto para piyasasında varlık gösteren birçok proje saniye başına işlem sayısının yüksek olması ile övünmektedir ancak güvenlik sorunları gibi başka önemli özelliklerden fedakarlık ederek bu sonuca ulaşmaktadırlar. Bitcoin’in TPS’si 5-7, Ethereum TPS’si 10-15, Litecoin 50-60 arası iken EOS saniye başına 3700, Aelf 15.000 ve Solana blok zinciri saniyede 50.000 işlem gerçekleştirmektedir.

 

Sözlük

Saniye Başına İşlem (TPS): Bir blok zincirinde saniye başına gerçekleşen transfer hızı ve kapasitesini belirten işlem sayısını ifade etmektedir.