Satın Alma Duvarı (Buy Wall)

Satın Alma Duvarı Nedir?

 

Buy Wall (Satın Alma Duvarı), bir kripto para birimi borsasında verilen belirli bir fiyat seviyesinde büyük bir satın alma emri veya satın alma emirlerinin birikmesi olarak ifade edilmektedir.

Kripto para borsalarında kullanıcı tarafından girilen alım emirleri satım emirlerinden çok daha fazla ise bu durum satın alma duvarı olarak ifade edilmektedir. Satın alma duvarı genellikle, büyük yatırımcılar dediğimiz balinalar tarafından yerleştirilen büyük miktarda limit alım emirleriyle oluşturulmaktadır.

 

Satın Alma Duvarı Neden Koyulur?

Satın alma duvarları bir bakıma varlığın piyasa fiyatının belirli bir eşiğin altına düşmesini engellemekte hatta alım emirleri henüz gerçekleşmese dahi fiyatları arttırma eğiliminde olmaktadır. Aynı zamanda alım duvarları piyasa fiyatının alım duvarı seviyesinden daha yukarda olacağı güvenini de yatırımcılara kazandırabilmektedir. Aynı anda daha fazla daha fazla kripto para satın almak, fiyatı destekler ve düşüş eğilimindeyse düşüşe engel olabilir. Bu da varlığın daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca elinde büyük miktarda varlık tutan balinaların fiyat manipülasyonu yapabilme ihtimaline karşı da satın alma duvarı yerleştirildiği görülmektedir.

 

Kripto para borsalarında alım satım, alıcıların alış fiyatlarını belirttiği (teklifler) ve satıcının satış fiyatlarını belirttiği (talepler) bir emir defteri aracılığıyla yapılmaktadır. Bununla birlikte çoğu alış ve satış duvarları yalnızca kısa bir süre için görünür ve emirler bazı durumlarda gerçekleşmez. Piyasanın hareketlerine bağlı olarak alım satım duvarlarının yukarı veya aşağı hareket ettiğini görmek de yaygındır. Otomatik piyasa algoritmalarının (fiyat botları) bundan sorumlu olması muhtemeldir.

 

Sözlük

Satın alma duvarı: Fiyatı belirli bir seviyeye gelen bir kripto para için kullanıcı tarafından oldukça yüksek sayılabilecek şekilde girilen alım emirlerine satın alma duvarı denmektedir.