Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto, ilk dijital para olan Bitcoin’in yaratıcısı ya da yaratıcılarının kullandığı takma bir isimdir.

Satoshi Nakamoto ismi çoğu zaman Bitcoin ile eş zamanlı ortaya çıkmasına rağmen isminin temsil ettiği gerçek kişi hiçbir zaman ortaya çıkmamıştır. Böyle olunca da birçok insanı farklı bir kimliğe sahip kişi yada kişilerin bir takma ismi olduğuna inandırmıştır. 2008 yılındaki finansal krizin hemen ardından merkez bankalarına olan ihtiyacı nasıl azaltabileceğini gösteren, yüksek teknolojili kriptografik kavramları geliştirmiştir.

Bitcoin hayatımıza dahil olduğu tarihten beri Satoshi Nakamoto isminin veya lakabının arkasındaki kişi veya kişiler merak konusu olmuştur. Kim olduğu konusunda gizem daha da artarken bu tam tersi etki yaratmış ve  Nakamoto, Bitcoin piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra Bitcoin topluluğundan bir adım geri çekilmiştir. Aralık 2010’da BitcoinTalk forumunda son mesajlarını yazmıştır ve o zamandan beri görülmemiştir.

Gündemde görünür olmasa da Satoshi Nakamoto’nun varlığı, çevrimiçi olarak ücretsiz şekilde erişilebilen Bitcoin aracılığıyla hissedilmeye devam etmektedir. Bir Bitcoin’in mümkün olan en küçük birimi, kendisine duyulan saygıyla beraber “satoshi” olarak da adlandırılmıştır.

Sözlük
Satoshi Nakamoto:
Satoshi Nakamoto dünyanın en büyük girişimi Blockchain teknolojisinin başlangıcı sayılan kripto para birimi olan Bitcoin’in yaratıcısıdır.