Satoshi (SATS)

Satoshi (SATS) Nedir?

Satoshi (SATS), Bitcoin’in en küçük birimine verilen isimdir. Bu ismi Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan alan Satoshi, SATS kısaltmasıyla da bilinmektedir.

Kripto para piyasasında en yüksek piyasa değerine sahip dijital varlık Bitcoin’dir. Satoshi ise Bitcoin’in 100 milyonda birine eşit sayılmaktadır. Tersinden bakılacak olursa 1 Satoshi’nin değeri ise 0.00000001 BTC olmaktadır. Finans dünyasında işlem gören bir varlığın aynı zamanda küresel bir piyasa aracı olarak işlemesi amaçlanıyorsa, bu para biriminin daha küçük alt bölümlere ayrılabilmesi gerekmektedir. Örneğin fiat para birimleri olan İngiliz sterlini peni’ye, ABD doları da cent gibi daha küçük değerlere bölünebilmektedir. Dijital bir para birimi olarak Bitcoin de, daha küçük değerlere bölünebilmektedir.

Bitcoin blok zincirinde bulunan kripto para miktarı, diğer kripto para birimlerine dönüştürülmeden önce Satoshi ile ifade edilmektedir. Bir Bitcoin’in fiyat seviyesi oldukça yüksek olduğu için yatırımcıların Bitcoin almasını zorlaştırmaktadır. Bitcoin yaratıcısı ve geliştiricileri de başka alternatifler üreterek Bitcoin’in daha küçük birimlerini piyasaya sürmüşlerdir. Böylece daha ulaşılabilir bir birim olarak Satoshi ortaya çıkmıştır. Bu adımlar aynı zamanda kripto para piyasasına yeni yatırımcı kazandırılmasını ve sistemin devamlılığını sağlanmasına katkı sağlamıştır.

Sözlük

Satoshi: Kripto para piyasasının en yüksek piyasa değerine sahip olan Bitcoin’in en küçük birimine verilen isim olarak adlandırılmaktadır.