SEC (Security and Exchange Commission)

SEC (Security and Exchange Commission) Nedir?

SEC, 6 Haziran 1934’te bağımsız bir devlet kurumu olarak kurulan, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun kısaltmasıdır. SEC, Amerikan menkul kıymetler piyasalarına (hisse senetleri, tahviller, kripto para piyasaları vs.) odaklanarak finansal piyasaları düzenlemekten ve izlemekten sorumlu tutulan kurumdur.

SEC’in yaratılmasının arkasındaki ana fikir, yatırımcıların finansal varlık yatırımı gerçekleştirmeden önce ilgili bilgilere erişmesi gerektiğidir. Temel olarak bir varlığın menkul kıymet olup olmadığına karar veren, bu varlıklar hakkında düzenleyici kurallar koyan ve piyasanın verimliliğini artırarak sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacak adımlar atan kurum olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle SEC diye bir kurumun var olması çeşitli aracı kurumlar  ile borsaların yatırımcılara adil ve dürüst davranmasını sağlamaktadır. SEC, halka arz şirketleri veya kurumları tüm önemli finansal bilgilerini halka bildirmeye teşvik eden yasalar oluşturmuştur. Sonuç olarak her birey, yatırım yapılacak platform ve ürüne dair kararı vermeden önce bu bilgilere erişebilmektedir.

SEC aynı zamanda şirketlerin istihdam yaratmaları, sorunlara yenilikçi çözümler geliştirmeleri ve finansal yatırım fırsatları sağlamaları için sermaye artırımına yardımcı olmaktan da sorumlu bir kurumdur. Piyasa gelişmelerine ve trendlerine ayak uydurarak düzenli ve verimli bir şekilde piyasaları sürdürmek, sırayla uzmanlıklarını ve düzenlemelerini modernize etmekle görevli olmaktadırlar.,

SEC, açıkladığı 3 bölümlük misyonu ile piyasalara hizmet etmektedir. Bu misyonlar,

  • Yatırımcıları korumak,
  • Düzenli, adil ve verimli bir piyasa oluşturmak ve sürdürmek,
  • Sermaye oluşumunu kolaylaştırmaktır.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından atanan 5 komisyon üyesi tarafından idare edilen SEC’in, şu anda başkan konumunda bulunan ve Blockchain teknolojisine yakınlığıyla bilinen MIT profesörü Gary Gensler liderliğinde kripto para endüstrisi ile ilgili düzenleme üzerine çalıştıkları biliniyor.


Sözlük

SEC (Securities and Exchange Commission): Türkçe açılımı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC, finansal piyasalarda işlem gören menkul kıymetler endüstrisini ve borsaları denetleme yetkisine sahip olan düzenleyici bir kurumdur.