Shitcoin

Shitcoin Nedir?

Kripto para piyasasında sıklıkla kullanılan terimlerden biri olan Shitcoin; belirli bir amaca hizmet etmeyen, belli bir potansiyeli olmayan, herhangi bir işi gerçekleştirmeyi veya kolaylaştırmayı hedeflemeyen, düşük kaliteli ve topluluk üzerinde yarattığı etki ile fiyatlanmasını sürdüren coin veya tokenlere verilen isimdir. Genellikle spekülasyon amacıyla piyasaya sürülen ve sadece kısa süreli kazanç sağlamak için tasarlanan kripto para birimlerini ifade etmektedir.

Birkaç tanesi hariç geri kalan tüm Shitcoin kategorisi altındaki kripto paralar uzun vadede sürdürülebilirliği olmayan projelerdir. Kripto para piyasasında analist veya uzman olarak görev yapan kişilerce de yatırım yapılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü arkasında piyasaya yarar sağlayacak bir proje ve teknolojisi olmayan, genellikle sadece para kazanmayı hedefleyen küçük ekiplerce tasarlanan Shitcoin’ler çoğunlukla yetersiz teknoloji, düşük kullanıcı tabanı, düşük işlem hacmi veya düşük likiditeye sahiptir.

Shitcoin’ler Nasıl Ayırt Edilir?

Kripto paralar genellikle bir proje sonucu ortaya çıkarlar ve token çıkarmak tasarlanan teknolojinin bir sonucudur. Bu sebepten proje hakkında bazı sorular sormak o projenin Shitcoin olup olmadığı konusunda bize ipuçları verebilir. Bunlara madde madde örnek vermek gerekirse;

  • Bir Amaca Hizmet Ediyor Mu?
  • Blok Zinciri Teknolojisi ile Herhangi Bir Sorunu Çözmeyi Amaçlıyor Mu?
  • Bir Başka Projenin Kopyası Mı?
  • Projenin Bir Temel Analizi Var Mı ve Varsa Yapılmış Mı?
  • Fiyat Oldukça Volatil Mi?

şeklinde sorulara verilecek cevaplar genelde olumsuz ise o projenin Shitcoin kategorisinde yer alması yüksek ihtimaldir. Özetlemek gerekirse, shitcoin terimi, düşük kaliteli veya aldatıcı niteliklere sahip kripto para birimlerini ifade etmek için kullanılan argo terimdir terimdir. Yatırımcılar, Shitcoin’lere yatırım yapmadan önce dikkatli bir değerlendirme yapmalı ve güvenilirliklerini araştırmalıdır.