Sıcak Cüzdan

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) Nedir?

Sıcak cüzdan, bir kripto para yatırımcısının Bitcoin veya diğer kripto paralarını hızlıca transfer edebilmesine veya satın almasına izin veren dijital (online) cüzdanlar olarak adlandırılmaktadır.

Geleneksel para birimlerinin aksine kripto para birimi varlıklarını güvende tutmak için kullanılabilecek özel bankalar veya fiziksel cüzdanlar bulunmamaktadır. Kripto para cüzdanları bu varlıkları depolamak ve korumak için yaygın olarak kullanılan araçlar olarak kabul edilmektedirler.

Çevrimdışı olan soğuk cüzdanların aksine, kripto varlıkların depolanması için web, mobil veya masaüstü ile bağlanılabilen 7/24 çevrimiçi kripto para cüzdanlarıdır. Sıcak cüzdan ile soğuk cüzdan arasındaki en büyük fark, sıcak cüzdanların internete bağlı olması iken soğuk cüzdanların ise internete bağlı olmamasıdır.

Sıcak bir cüzdanda kripto para tutmanın en büyük avantajı istenilen eylemi hızlıca gerçekleştirebilmektir. Bu yüzden kripto para birimleriyle alım-satım yapmak isteyen kullanıcılar daha çok sıcak cüzdan kullanmayı seçmektedir. Çünkü bu cüzdandaki varlıkların internet üzerinden aktarımı sağlanabilmesi onu popüler ve daha kullanılır hale getirmektedir. Kripto para borsalarında yatırım yapan herkesin bir sıcak cüzdan hesabı ve adresi bulunmaktadır.

Her kullanıcının kendine özel kriptografik anahtar verilerden oluşan cüzdan kodu bulunmaktadır. Bu kod ile kullanıcılar birbirlerine kolaylıkla kripto para gönderimi sağlayabilmektedir. Ancak sıcak cüzdanların güvenlik sorunlarıyla karşılaşması veya potansiyel olarak saldırıya uğraması soğuk cüzdanlara göre daha olası bir durumdur. Lakin bu ihtimal de Blockchain teknolojisinin sunduğu avantajlar gereği oldukça düşüktür ve sıcak cüzdanlar kripto para biriminlerini saklamanın güvenli olan bir yolu olarak sayılmaktadır.

Sözlük
Sıcak cüzdan: İnternete bağlı olan cüzdan uygulamalarını ifade etmek için kripto paraları depolamak amacıyla kullanılan çevrimiçi uygulamalar olarak adlandırılmaktadır.