Sıcak ve Soğuk Depolama

Sıcak ve Soğuk Depolama Nedir?

 

Kripto paraların dijital ortamda güvenli bir şekilde ve çevrimdışı olarak depolamak için iki yöntem vardır. Bunlar, Cold storage (Soğuk depolama) ve Hot storage (Sıcak depolama) olarak iki sınıfa ayrılabilir.

 

Kripto para cüzdanlarında saklanan varlıkların değeri gereği güvenlik oldukça önem arz eden bir konudur. Blok zincirinde yatırımcıların sahip oldukları kripto paraları saklama görevi cüzdanlara düşmektedir.

 

Eğer sahip olunan kripto para miktarı az sayılabilecek düzeyde ve sık sık alınıp satılan, hareket eden bir yatırım büyüklüğünde ise hot storage yöntemini kullanmak daha uygun olacaktır. Ancak yatırım sirkülasyonunda bulunması düşünülmeyen ve hacim olarak büyük sayılabilecek kripto paralar için cold storage yöntemi tercih edilmektedir. Çünkü yatırımcılar varlıklarının güvenliğinden endişe edebilir ve internete bağlı bir ortamda dijital varlıklarını tutmak istemeyebilir. Bu güvenlik sorununa çözüm olarak cold storage yönteminde, cüzdanın tamamen internet erişiminden uzak olması dijital korsanlığı önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

Sözlük

 

Cold Storage (Soğuk Depolama): Sahip olunan dijital varlıkların offline (çevrimdışı) şekilde saklandığı ve korunduğu bir yöntem olarak adlandırılmaktadır. Donanım cüzdanlar ve kağıt cüzdanlar örnek soğuk depolama yöntemi ve araçlarıdır.