Sıfır Bilgi İspatı (Zero-Knowledge Proof)

Sıfır Bilgi İspatı (Zero-Knowledge Proof) Nedir?

Sıfır Bilgi Parola Kanıtı olarak da bilinen Sıfır Bilgi İspatı (ZKP), kişisel bilgileri veya parolaları açık etmeden doğrulamak amacıyla kullanılan bir kimlik doğrulama yöntemidir.

Daha çok ZPK olarak bilinen sıfır bilgi ispatı, en temel ifadeyle şifre veya kişisel bilgiler kullanılmadan veri paylaşımına olanak sağlayan bir protokol olarak denilebilir. Veriyi gönderen ve alan taraftan da hiç kimsenin gizliliği ihmal edilmemektedir.

ZPK’lar sayesinde yatırımcılar veya kullanıcılar özel işlemlerini güvence altına alarak korumaktadır. Bir çocuk kitabı kahramanı olan Waldo teorisi: “Waldo’nun nerede olduğunu bildiğini, Waldo’nun yerini paylaşmadan kanıtla!” ZPK yönteminin mantığını iyi bir şekilde açıklamaktadır.

ZPK’lar genellikle bilgilerin veya verilerin nereden ve nasıl temin edildiğinin ispatlanma zorunluluğu bulunmadığı kamu kuruluşları ve devlet kurumları arasında kullanılmaktadır. Ayrıca farklı iki ülkedeki kurumlar arasında da ZPK protokolü kurulabilmektedir.

 

Sözlük
Sıfır Bilgi İspatı (ZPK): Shafi Goldwasser ve Silvio Micali tarafından yayınlanan, kişilerin herhangi bir şifre veya kişisel bilgilerini paylaşmadan veri transferi yapabilmesini sağlayan dijital bir protokol olarak adlandırılmaktadır.