Siyah Kuğu Teorisi

Siyah Kuğu Teorisi Nedir?

Siyah Kuğu (Black Swan) Teorisi, Lübnan asıllı Amerikan finans profesörü Nassim Nicholas Taleb tarafından geliştirilen, toplumları etkileyen ve üzerinde öngörü yapılması zor olan olaylar için kullanılan bir metafor olarak adlandırılmaktadır.

Taleb, 2007’de yayımlanan kitabında siyah kuğu teorisini, siyasetin, ekonominin, iş dünyasının gidişatını, doğal olarak da tarihin akışını değiştiren olaylar olarak tanımlamaktadır. Taleb’e göre, bu olaylar son derece nadir ve öngörülemez şekilde gelişmektedir. Bu nedenle insanların her türlü olasılıkları hesap etmeleri ve buna göre plan yapmaları gerekmektedir.

Siyah Kuğu Teorisi’nin üç özelliği vardır:

  • Meydana gelişi güçlü sonuçlar doğurmaktadır.
  • Beklenmedik, tahmin edilmesi imkansıza yakın olumsuz olaylardır.
  • Siyah kuğu olayının gerçekleşmesinden sonra insanlar olayı tahmin edilebilir olarak rasyonelleştirecektir.

Siyah Kuğu Teorisi’ni 2. yüzyılda Romalı şair Juvenal’ın “siyah kuğu olayı” olarak nitelendirmiş ve  Latince  “simillima cygno rara avis” (siyah bir kuğuya benzeyen, nadir bulunan değerli bir kuş) ile ifade etmiştir.

Sözlük

Siyah Kuğu Teorisi: Tahmin edilmesi imkansıza yakın, ihtimal dışı olan ve gerçekleştiğinde son derece olumsuz haberler ve gelişmeler anlamına gelmekte olan beklenmedik olaylar demektir.