Soft Fork (Yumuşak Çatallanma)

Soft Fork (Yumuşak Çatallanma) Nedir?

 

Yumuşak Çatallanma (Soft Fork), blok zincirinin daha verimli çalışması amacıyla önceden geçerli olan işlem bloklarının yazılım protokolünde yapılan önemli bir güncelleme ile geçersiz hale gelmesine denilmektedir.

Çatallanma denilen fork işlemleri blok zinciri ağında geliştiriciler tarafından öne sürülen yeni fikirler sayesinde doğmakta ve gelişmektedir. Çatallanma olarak türkçeye çevrilen fork kelimesi anlam olarak değişmek, farklılaşmak, gelişmek demektir. Kripto para madenciliğinde herkesin uyması gereken belirli kurallar vardır ve bu kurallar çerçevesinde madencilik faaliyetleri yürütülmektedir. Blok zincirindeki yapılar dağıtık halde ve aynı zamanda merkeziyetsiz olduğundan ağda yaşanacak çatallanma işleminde ortaya konan yeni fikrin kabul edilmesi için katılımcılar ile geliştiricilerin desteği şarttır. Yani bir katılımcı ağ üzerinde çatallanma talebi gerçekleştiği zaman çoğunluğun bu olaya onay vermesi gerekmektedir. Bunun sonucunda fork işlemi yapılacağı duyurulmaktadır.

Soft Fork, ağın   temel yapısında  değişikliğe sebep olmadan herhangi bir işlevi değiştirmek veya eklemek için blok zincirinde uygulanan değişiklikleri ifade etmektedir. Yani en yalın ve basit haliyle “geriye dönük uyumlu” olarak yapılan ayrışma denilebilir. Yeni fikir birliği kurallarına (konsensüs) uymaya karar vermiş ağ katılımcıları için eski işlemlerin veya blokların bundan sonrası için geçerliliğini sona erdirmektedir.

Sözlük
Yumuşak Çatallanma (Soft Fork):
Ağ üzerinde yapısal değişikliğe sebep olmadan herhangi bir işlevi değiştirmek veya eklemek için blok zincirinde uygulanan değişiklikleri ve güncellemeleri ifade etmektedir.