Soğuk Cüzdan

Soğuk Cüzdan (Cold Wallet) Nedir?

Soğuk cüzdan, üstün güvenlik özellikli şekilde donatılmış, dijital kripto varlıkların muhafaza edilerek depolama çözümü olarak kabul edilen ve internete bağlı olmayan çevrimdışı cüzdan olarak adlandırılmaktadır.

Çevrimdışı olması nedeniyle güvenilir olan ve yatırımcılar tarafından tercih edilen soğuk cüzdanlar, yalnızca işlem yapmak için internete ihtiyaç duymaktadırlar. Soğuk cüzdan türleri arasında donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlar da bulunmaktadır. Ayrıca donanım cüzdanlar, kullanımı daha kolay olduğu için ve müşteri hizmetleri desteği sağladığı için daha popüler bir araç olarak bilinmektedir.

 

Donanım Cüzdanlar

Donanım cüzdanlar, cüzdanın özel anahtarlarını saklamak için bir USB cihazı şeklinde fiziksel bir ortamda kullanılmaktadır ve bu da onları hacker veya diğer kötü niyetli kullanıcılar için fiilen erişilemez hale getirmektedir.

Donanım cüzdanında kripto varlık depolamak ve saklamak için, kripto varlıklar sıcak cüzdandan donanım cüzdanına iletilmelidir. Diğer şekilde donanım cüzdanından bir kişiye veya bir borsa adresine kripto göndermek isteniyor ise, donanım cüzdanının özel yazılımı aracılığıyla internete bağlanarak işlem özel anahtarla imzalanmalıdır.

Kağıt Cüzdanlar

Kağıt cüzdanlar ise, donanım cüzdanlarına benzer şekilde çalışmaktadır ancak USB benzeri cihaz yerine genel bir cüzdan adresi ve özel bir anahtar içeren kağıt parçalarından oluşmaktadır. Bu nedenle, kripto para varlıklarının çalınmasını önlemek için güvenli bir yerde veya kolayca bulunamayacakları bir yerde saklanmaları gerekmektedir. Bir kağıt cüzdandan para göndermek için cüzdanın özel anahtarların taranması yoluyla sıcak bir cüzdana aktarılması gerekmektedir. Böylece içindeki coinler harcanabilmektedir.

Soğuk cüzdanlar güvenlik açısından üstün bir depolama çözümü ve hizmeti sunmasının yanında kripto para transferinin gerçekleşme süresi itibariyle pratik bir araç değildir. Çevrimdışı olması sebebiyle soğuk cüzdanların içindeki kripto paraların çalınması olanaksız bir durumdur. Fiziksel olarak USB’ye benzeyen bu cihaz çalınsa bile sayı ve harflerden oluşan şifrelerin kullanılması kendisine duyulan güveni arttırmakta ve daha tercih edilebilir hale getirmektedir.

 

Sözlük


Soğuk Cüzdan:
Bitcoin veya diğer alternatif dijital varlıkları muhafaza etmek ve depolamak için kullanılan çevrimdışı cüzdanlara verilen isim olarak adlandırılmaktadır.