Solidity

Solidity Nedir?

Ethereum blok zincirinin geliştirilmesi, blok zinciri teknolojisinin yaygınlaşmasına, level atlamasına ve kripto para piyasasına oldukça ciddi katkılar sağlamıştır. Özellikle akıllı sözleşmeler ve DeFi (Merkeziyetsiz Finans), dApps (Merkeziyetsiz Uygulamalar) ve P2E (Play To Earn) gibi yenilikleri beraberinde getirmesi ve bunun temelini oluşturması Ethereum blok zincirinin önemini daha net kavramamız konusunda önemli örnekler. İşte ekosistemi böylesine etkileyen Ethereum blok zincirinin üzerinde akıllı sözleşme geliştirmek için kullanılan bir programlama dilinin adı Solidity‘dir. Ethereum sanal makinesi (EVM) üzerinde çalışan akıllı sözleşmelerin kodlanmasında kullanılır.

Javascript, C++ ve Phyton programlama dillerinden feyz ve örnek alınarak tasarlanan Solidity, blok zinciri üzerinde güvenli, şeffaf ve güvenilir bir şekilde çalışan sözleşmeler oluşturmayı sağlar. Solidity ile yazılan akıllı sözleşmeler, Ethereum blok zincirinde yayınlanır ve herkes tarafından doğrulanabilir ve yürütülebilir. Akıllı sözleşmeler, programlanabilir kurallar ve işlem mantığı sağlar. Bu, taraflar arasındaki anlaşmazlıkları otomatik olarak çözebilir ve belirli şartlar yerine getirildiğinde işlemleri gerçekleştirebilir.

Ek olarak Solidity Ethereum blok zincirinde token oluşturmak, dağıtılmış uygulamalar geliştirmek, oy kullanma sistemleri oluşturmak gibi çeşitli kullanım durumlarını da destekler. Geliştiriciler Solidity dilini kullanarak akıllı sözleşmeleri tasarlama, test etme ve dağıtma gibi özellikleri gerçekleştirir.