Stablecoin

Stablecoin Nedir?

 

Stablecoin, altın veya dolar gibi bir yedek varlık tarafından desteklenen sabit fiyatlı bir tür kripto para birimi sınıfı olarak bilinmektedir.

Stablecoin’ler, kripto para birimlerinin ödemelerinin anında işlenmesi ile oynaklıkları düşük olan veya nispeten olmayan fiat para birimlerinden oluştukları için avantajlı olarak görülmektedirler.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para varlıklarının bir çok avantajı bulunmaktadır ve bunların en belirgin olanı para transferi yapabilmek için bir aracı kuruma güvenmeyi gerektirmemektedir. Bu da kullanımlarını dünyanın her yerindeki her kullanıcıya açmaktadır. Ancak bir dezavantajı, kripto para birimlerinin fiyatlarının tahmin edilemez olması ve genellikle yüksek volatilite içermesidir.

ABD doları gibi fiat paralar veya altın gibi oynaklığın az olduğu emtialara kıyasla kripto paraların fiyatlarının volatilitesinin yüksek olması geleneksel piyasalarda çok fazla görülmeyen bir durumdur. Dolar gibi para birimlerinin değerleri zaman içinde kademeli olarak değişmektedir ancak günlük değişiklikler genelde fiyatı sürekli olarak yükselen veya düşen kripto paralar için daha şiddetli olmaktadır.

2014 yılında ortaya çıkarılan ilk stablecoin, diğer birçok stablecoinin üzerinden modellendiği dolar endeksli Tether (USDT) idi. Yatırımcılar, yatırdıkları her dolar için bir token almaktadırlar. Tokenler daha sonra döviz kuru üzerinden kendi para birimine geri dönüştürülebilmektedirler.

Sözlük
Stablecoin:
Stablecoin, değeri fiat para birimleri veya altın gibi varlık sınıfına sabitlenen bir kripto para birimi sınıfıdır.