Stake Etmek (Staking)

Stake etmek (staking), kripto para varlıklarını kilitleyerek kripto para madenciliğine daha az miktarda işlem gücü  gerektiren bir alternatif olarak bilinmektedir. Bir Blockchain ağının güvenliğini ve işlemlerini desteklemek için bir kripto para cüzdanında istenilen belirli bir süre kilitlemeyi yani fon olarak tutmak anlamına gelmektedir.

Staking, bir ağ katılımcısının en son işlem bloğunu Blockchain’e eklemek ve karşılığında bir miktar kripto kazanmak üzere seçildiği süreç bakımından madenciliğe oldukça benzer bir işleve sahiptir. Blockchain projelerinin güvenliğine ve verimliliğine katkıda bulunma avantajını sunmaktadır. Fonların bir kısmını stake ederek Blockchain’i saldırılara karşı daha dirençli kılmakta ve zincirin işlem gerçekleştirme kabiliyetini güçlendirmektedir.

Staking bir anlamda kripto paraların belirli bir süre boyunca başka bir yere aktarılamayacağı ve alım-satım işlemine kapatılacağı süreci ifade etmektedir. Bu süreç boyunca fiyatlar yükselse dahi stake edilen coinlerle veya tokenlerle işlem yapılamayacağı için bu durum bir dezavantaj haline gelmektedir. Fakat kullanıcılar bu süreç boyunca yatırımları cüzdanda stake ederse stake ettiği coin miktarını yüzdesel oranda artırmaktadırlar. Staking yöntemine başvurmadan önce dahil olunması düşünülen her bir proje için staking gereklilikleri ve kuralları önemle araştırılmalıdır.

Sözlük
Stake Etmek (Staking):
Mevcut kripto para varlıklarının belirtilen sürelerde belli oranlarla fon olarak kilitleyerek coin kazanılabilen bir yöntemdir.