Stake Havuzu (Staking Pool)

Stake Havuzu (Staking Pool) Nedir?

 

Staking, belirli kripto para biriminin gerçekleştirdiği operasyonları desteklemek için kripto paraların cüzdanda belli bir süre tutmak veya saklamak karşılığında pasif gelir elde edilen bir sistemdir. Stake Havuzu (Staking Pool) ise birden fazla paydaşın veya cüzdan sahibinin ağdaki blokları doğrulama ve ödüllendirilme şanslarını artırmanın bir yolu olarak ellerindeki kaynakları birleştirmesi olarak tanımlanmaktadır.

Yatırımcılar, stake havuzu sayesinde güçlerini birleştirerek çözdükleri ve onayladıkları işlemlerin karşılığı olarak aldıkları blok ödüllerini bölüşürler. Ne kadar çok varlık stake edilirse güçlerini birleştiren yatırımcıların ödüllendirilme şansı da o kadar fazladır. Aynı zamanda stake havuzları yatırımcılara daha sık ve daha uzun stake dönemlerini teşvik etmektedir. Varlıklar stake havuzunda ne kadar uzun süre tutulursa, ödül alma olasılığı o kadar yüksek olmaktadır veya nihai ödüllerdeki pay o kadar fazla olmaktadır. Bu ödüller yıllık getiri yüzdesi olarak ifade edilen APY (annual percentage yield) cinsinden tahmin edilmekte ve hesaplanmaktadır.

Stake havuzunda yatırımcıların kazandığı blok ödülleri katılımcıların havuzda tuttukları varlık miktarına göre doğru orantıda dağıtılmaktadır. Stake havuzları büyük oranda kurulum, geliştirme ve idare gerektirir. Bu sebepten havuz sahiplerinin çoğu staking’den gelen ödüllerin bir kısmını katılımcılardan masraf olarak alır. Bu masraf oranı ise havuzdan havuza değişmektedir.

Sözlük
Stake Havuzu (Stake Pool):
Mevcut kripto para yatırımlarını stake eden bir grup kullanıcının blok ödülü kazanma ihtimalini artırmak amacıyla kaynaklarını birleştirme işlemidir.