Taker (Piyasa Alıcı)

Taker (Piyasa Alıcı) Nedir?

Taker (Piyasa Alıcı), kripto para borsalarında alım-satım yaparken, anlık fiyattan işlem gerçekleştirilen emirler olarak adlandırılmaktadır. Piyasa teklifi ise market fiyatından işlem yapmak anlamına gelmektedir.

Fiyatı önceden belirlenmeyen ve o anki market fiyatından piyasa işlemi gerçekleştiren yatırımcılara, taker denilmektedir. Taker işlem türünde işlemler çok hızlı gerçekleşmektedir. Örneğin; çeşitli borsaların kolay al-sat bölümünde gerçekleşen tüm işlemler taker işlemlerdir.

Piyasa emirlerinden yapılan işlemler, emir defterine girmediğinden her zaman taker işlem olmaktadır. Bu işlemler, emir defterindeki hacmi azalttığından taker işlem olmaktadırlar.

Taker olarak gerçekleştirilen işlemlerde, maker (piyasa yapıcı) olarak gerçekleştirilen işlemlere göre daha fazla komisyon ödenmektedir. Bunun sebebi, yatırımcı satış emri verdiğinde elindeki parayı borsanın kullanımına sunarak maker olmaktadır. Yatırımcının limit emri gerçekleşene kadar parasını borsaya bir nevi kiraladığı için, işlem taker yatırımcıya göre daha geç gerçekleşecektir. Bu sebepten maker yatırımcı daha az komisyon ödemiş olmaktadır.

 

Sözlük

Taker (Piyasa Alıcı): Piyasalarda herhangi bir varlık için, belirlenmiş bir fiyat gözetmeksizin o anki piyasa fiyatından alım veya satım yapılan işlemlere verilen isimdir.