Token

Token Nedir?

Token, kendine ait bir blok zinciri ağı olmayan ve var olan başka bir blok zinciri ağına bağlanarak oluşturulan varlık ve değer olarak ifade edilmektedir.

Kripto tokenleri olarak da adlandırılabilen tokenler, blok zinciri tabanlı kuruluşların veya projelerin mevcut blok zinciri ağlarının üzerinde geliştirdiği değer birimleridir. Genellikle entegre oldukları blok zincirindeki kripto para birimleriyle uyumlu olsalar da, tamamen farklı bir dijital varlık sınıfıdırlar.

Kategorisel Olarak Tokenler

Yukarıda belirtildiği gibi token, kendine ait blok zinciri ağı olmayan ve başka bir blok zincirine entegre olarak oluşturulan değerler olarak adlandırılır. Her ne kadar tanımı basit olsa da tokenlerin de kripto varlık kategorileri mevcuttur. Başlıklar halinde örnek vermek gerekirse;

  • Eşsiz ve Değiştirilemeyen Tokenler (NFT’ler)
  • Yönetişim Tokenleri
  • Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Tokenleri
  • Menkul Kıymet Tokenleri

Kripto tokenleri oluşturmak için yaygın olarak kullanılan birkaç token standardı mevcuttur ve bunların çoğu Ethereum üzerine inşa edilmiştir. En yaygın kullanılan tokenlerden ilk akla gelen Ethereum’un merkezi olmayan uygulamalarda, birlikte çalışabilen tokenlerin oluşturulmasına izin veren ERC-20’dir. Bir diğeri ise, eşsiz olan, diğer benzer tokenlerle değişimi mümkün olmayan, değiştirilemez tokenleri etkinleştirmek için tasarlanmış ERC-721’dir.

2021 yılı itibariyle dolaşımda yüzlerce farklı ERC-20 ve binlerce ERC-721 tokeni bulunmaktadır. Bitcoin kendi özel blok zincirine sahipken Chainlink (LINK), Basic Attention Taken (BAT) ve AAVE gibi tokenler öncelikle Ethereum olmak üzere zaten var olan blok zincirleri üzerinde çalışmaktadır. Blok zincirinin genişleyen kullanımından dolayı sürekli yeni tokenler geliştirildiğinden, farklı tokenlerin sayısı muhtemelen dikkate değer bir hızla artmaya devam edecektir.

Tokenler, genellikle kripto para projelerinin ilk safhasında kaynak ve fon toplamak için satışa sunulmaktadır. Tokenler bir nevi kripto paraların öz kaynaklarını oluşturmaktadırlar. Ülkelerin sahip oldukları ve kendi bastıkları yerel paralar gibi tokenler de, temsil ettiği kripto paraların değerine karşılık gelmektedir.

Token Nasıl Alınır?

Token sahibi olmak çok kolaydır. Bunun için öncelikli olarak bir dijital cüzdan sahibi olunması gerekiyor. Ücretsiz olarak dijital cüzdan sahibi olmak isteyen yatırımcılar www.bitay.com.tr adresine girerek onlarca çift kripto para çiftini satın alabilir. Hızlı ve güvenli şekilde hesap oluşturulduğunda ücretsiz olarak dijital cüzdanı oluşmaktadır. Ardından kripto para hesabına  para yükleyerek, yatırımcılar istedikleri tokeni satın alabilmektedir.

Sözlük

Token: Kendine ait bağımsız bir blok zinciri üzerine inşa edilmeyen ve halihazırda var olan bir blok zinciri ağı üzerine inşa edilen kripto paralara denmektedir. Birim değere sahip olan tokenler alınıp satılabilmektedir.