Token Satışı

Token Satışı (Token Sale) Nedir?

Token satışı (Token sale), bir kripto para biriminin satılması planlanan miktarının, belirli bir fiyattan satışa sunulması olarak adlandırılmaktadır. Token sunumunun ilk aşaması olarak ifade edilebilmektedir.

Birkaç tür token satışı vardır ve bunların en popüleri ilk coin teklifi denilen ICO’lardır. İlk coin teklifi ön satıştan yararlanmak isteyen yatırımcıların uluslararası borsalarda, yayınlanmadan önce yeni bir kripto para birimini satın almalarını sağlamaktadır.

 

Token, kelime anlamı olarak belli bir değere sahip jeton veya değer olarak adlandırılabilir. Kripto para birimleriyle arasındaki fark, tokenlerin kendi blok zinciri ağına sahip olmamasıdır. Kripto para birimleri, bir varlığa karşılık gelmektedir ve parasal bir değerleri vardır. Tokenler ise bir sembol, değer veya bir ürünü temsil edebilir.

Token satışları, tüm yeni kripto para birimlerinin ilk aşamalarında çok önemli bir mekaniktir. Piyasadaki tokenlerin sayısının ve arzının artması, geliştiricilerin yatırımcıları projeleriyle erken tanıştırmasına olanak tanır. Ayrıca token satışları, geliştiricilerin ürünlerini geliştirmeye devam etmek için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamalarının en popüler yoludur.

 

Sözlük

Token Satışı: Blok zinciri tabanlı bir projeye fon toplama ve kaynak yaratma amacıyla belli bir fiyatla belli bir miktarının satılmasıdır.