Token Swap (Token Takası)

Token Swap (Token takası), dijital tokenlerin bir blok zincirinden başka bir blok zinciri ağına aktarılması işlemine verilen addır. Token değişimi olarak da bilinmektedir.

İki Farklı Token Swap

Token swap, kripto para piyasasında iki farklı anlam taşımaktadır. Bunlardan birincisi ilk akla gelen fikir olarak tokenlerin takası yani birbirleriyle değişimidir. Bu bir tokeni alıp satmak zorunda kalmadan bir kripto para birimini diğeriyle anında takas etme sürecini ifade etmektedir.

İkinci anlama bakmak gerekirse token swap, yukarıda belirtildiği gibi bir dijital paranın entegre olduğu blok zinciri ağının değiştirilme sürecini ifade etmektedir. Başka bir blok zincirine geçme sebebi olarak daha çok ilgili projeye fon toplamak amacıyla olduğu belirtilmektedir. Geliştirme ekibi yatırımcılara ve kullanıcılara, projenin yerel tokenini yeni ağla uyumlu başka bir tokenle değiştirmeleri için araçlar sağlamalıdır.

Tokenlerin büyük bölümü Ethereum blok zincirinde oluşturulduklarından, geliştiriciler bir başka blok zincirine veya kendi algoritmalarına geçiş yapmak amacıyla token takası işlemini gerçekleştirmektedir. Ancak tam tersi durumlar da görülebilmektedir. Örneğin; Storj ağı geliştiricileri 2017 yılında Ethereum’un daha iyi ölçeklenebilirlik sağladığını keşfettiklerini açıklayarak, Bitcoin blok zincirinden Ethereum ağına geçmiştir.

 

Sözlük

Token Swap: Herhangi bir tokenin bağlı olduğu blok zincirinden, bir başka blok zinciri veya akıllı sözleşmeye taşınması sürecine denmektedir.