Toplam Arz

Toplam Arz Nedir?

Toplam Arz; kripto para geliştiricileri tarafından bir plan dahilinde üretilerek piyasaya sürülen veya henüz sürülmeyen kripto paraların toplamını ifade eden bir tanımdır. Potansiyel olarak dolaşımdaki mevcut kripto para miktarını ifade eden toplam arz terimi kripto para piyasasındaki bilinmesi gereken popüler terimlerden birisidir.

Genellikle kripto paranın blok zinciri üzerindeki protokol ve ekonomik sistem tarafından belirlenen toplam arz, her ne kadar piyasaya sürülen veya sürülmeyen toplam kripto paraların sayısı anlamına gelse de zaman zaman gerçekleştirilen coin yakma (burn) eylemini de içinde barındıran bir sayıyı ifade eder. Dolayısıyla toplam arzın tanımını yaparken dolaşımda olan veya henüz dolaşıma sokulmamış tokenlerden yakma (burn) eylemi gerçekleştirilmiş tokenlerin çıkarılması olarak ifade etmek doğru olacaktır.

Toplam arz ifadesi genellikle maksimum arz ve dolaşımdaki arz terimleri ile birlikte ifade edilmektedir. Maksimum arz terimi bir kripto paranın ne kadar token oluşturabileceğini veya toplamda ne kadar tokenin olabileceğini belirtir. Dolaşımdaki arz ise şu anda dolaşımda olan ve şu anda alıp satılabilen toplam tokenlerin sayısını ifade etmektedir.

Kripto paralarda toplam arz, genellikle yatırımcılar ve piyasa katılımcıları tarafından dikkate alınan bir faktördür. Toplam arz, fiyat üzerinde potansiyel bir etkiye sahip olabilir çünkü token arzı, taleple karşılaştırıldığında fiyatı etkileyen bir faktördür.

Bazı kripto paraların maksimum arzı ile toplam arzı aynı olabilecekken bazılarının ise farklı olabilmektedir. Bu rakamlar tamamen proje geliştiricilerinin kendi token ekonomisi süresinde ekip olarak verdikleri teknik kararlar ile belirlenmektedir.

 

Sözlük

Toplam Arz: Bir kripto para biriminin piyasaya sürülmüş ve sürülmemiş miktarları ile toplamı anlamına gelmektedir. Yakılma kararı ekip tarafından onaylanan kripto paraların toplam arz sayısından çıkarılması ile hesaplanır.