Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nedir?

 

Vadeli işlemler (future contracts) veya vadeli işlem sözleşmeleri, bir varlığın daha sonraki bir tarihte önceden belirlenen sabit bir fiyattan satın alınması veya satılması üzerine yapılan sözleşmelerdir.

Vadeli işlemler piyasasında işlem gören varlıklar emtia veya finansal araçlardır. Sözleşmelerin müzakere edildiği yer opsiyon piyasası veya opsiyon borsası olarak adlandırılmaktadır. Vadeli işlem sözleşmeleri yatırımcılar tarafından değişken piyasalarda işlem yaparken geleceğe yönelik kâr elde etmek için kullanılmaktadır.

Sözleşmede alıcı tarafın uzun (long) pozisyon sahibi, satıcı tarafın ise kısa (short) pozisyon sahibi olduğu söylenmektedir. Vadeli işlem sözleşmesinin alıcı tarafı vadeli işlem sözleşmesi sona erdiğinde dayanak varlığı satın alma ve alma yükümlülüğünü üstlenmektedir. Vadeli işlem sözleşmesinin satıcı tarafı da dayanak varlığı sözleşme tarihi sona erdiğinde varlığı satma ve teslim etme yükümlülüğünü üstlenmektedir.

 

Sözlük

Vadeli İşlem Sözleşmeleri (Future Contracts): Finansal piyasalarda belirli bir miktar varlığın, önceden belirlenmiş bir fiyattan ileri bir tarihte alımı veya satımı için standartlaştırılan sözleşmelerdir.