Volatilite ( Volatility )

Volatilite (Volatility) Nedir?

Finans ve kripto para ekosisteminde Volatilite, bir dijital varlığın fiyatının ani yükseliş ve ani  düşüşlerini belirten dalgalanma olarak adlandırılmaktadır.

Volatilite terimi, belirli bir süre boyunca bir varlığın yıllık getirisindeki standart sapmalar cinsinden hesaplanmaktadır. Fiyat değişikliklerinin hızının ölçüsü olduğu için, oynaklık genellikle bir dijital varlığın yatırım riskinin etkin bir ölçüsü olarak kullanılmaktadır.

Kripto para yatırım varlıkları; dijital yapıları, mevcut yapılanmaları ve genellikle düşük hacimleri nedeniyle diğer varlık sınıflarının çoğundan çok daha değişken yapıya sahiptir. Diğer finansal varlıklara kıyasla kripto paralardaki yüksek oynaklık seviyesi, bazı yatırımcıların nispeten kısa sürelerde büyük getiriler elde etmelerine neden olmakta ve kripto para yatırımına yönelik kitlesel ilgiyi güçlendirmektedir.

Artan düzenlemelerle birlikte daha geniş benimsenmesinin ve pazar büyümesinin bir sonucu olarak kripto para piyasalarındaki oynaklığın uzun vadede azalacağı  öngörülmektedir. Bitcoin‘in 69.000 dolardan yaklaşık 28.000 dolar seviyelerine düşüş yaşadığı 2021 yılı yaz aylarında rekor seviyelere ulaşan volatilite endeksi (RVI) karşımıza iyi bir örnek olmaktadır. Bu dönemde kripto Bitcoin’in oynaklık endeksi %86’lık bir değere ulaşarak tarihi zirveleri test etmiştir.

Kripto para piyasaları bu denli geliştikçe yatırımcılar yatırım yaptıkları varlıkların oynaklıklarını ölçmeye daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır. Bu ilgiden dolayı bazı büyük kripto para birimleri için oynaklık endeksleri mevcuttur. En dikkate değer volatilite endeksi Bitcoin Oynaklık Endeksi (BVOL)’dir. Ancak daha sonra Ethereum ve Litecoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerini de izlemek için benzer oynaklık endeksleri bulunmaktadır.

Tarihsel Volatilite Nedir?

Tarihsel volatilite, geçmişten günümüze tarihsel hareketlere bakarak getiriler veya fiyatlardaki uzun süreli oynaklığın ölçülmesi olarak adlandırılır. İstatiksel volatilite olarak da bilinmektedir. Yatırımcılar tarafından incelenen finansal varlığın geçmişteki farklı dönemlerdeki fiyat hareketlerine bakarak performansını belirlemek için kullanılmaktadır.

Zımni Volatilite Nedir?

Tarihsel volatilitenin aksine finansal piyasalarda bir hissenin, menkul kıymetin veya kripto paranın gelecekteki fiyatlarında değişiklik olasılıklarını bilmek için kullanılan bir metriktir. Yüzdesel olarak ifade edilen matematiksel bir tekniktir ancak fiyatın eksi veya artı olarak hangi yönde hareket ettiğine dair bir bilgi vermemektedir.

 

Sözlük
Volatilite:
Finansal piyasalarda bir varlığın fiyatının ani düşüş ve yükselişini belirten, belli zaman içinde yaşadığı oynaklıktır.