Web 2.0

Web 2.0 Nedir?

Web 2.0, kullanıcıların birbiri arasında etkileşim kurmasını, veri aktarımını hayata geçirilmesini sağlayan ve fikir alışverişini destekleyen bir internet ağı olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde sıkça kullandığımız Youtube, İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının varoluşunun ilk adımını üstlenmektedir. Önceki dönemlere kıyasla günümüzde internet üzerinden sadece bilgi alınmamakta, kullanıcılar bilgi paylaşan ve üreten tarafta da yer alarak birçok açıdan aktif olarak katılım sağlamaktadır. Web 2.0 teknolojisinin geliştirilmesiyle insanlar internet üzerinde daha fazla içerik üretebilir, birbirlerine yardımcı olabilir ve daha çok söz sahibi olabilir hale gelmiştir.

Sosyal medya platformları, bilgi içerikli öğretici siteler gibi akla gelebilecek kullanıcılar arası etkileşim sağlayabilecek mecralar  aynı zamanda kullanıcıların verilerine de erişebilmektedir ve bu veriler karşılığında hizmet vermektedirler.

Web 2.0 Teknolojisinin Özellikleri Nelerdir?

Bir uygulamanın veya web sitesinin web 2.0 tanımına uygun olması için birtakım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikleri sıralayacak olursak;

  • Hem okunabilir hem yazılabilir etkileşimli bir web teknolojisi,
  • Web sitesinin çok yönlü şekilde bilgi paylaşımına ve etkileşime sahip olması,
  • Ziyaretçiler arasında etkileşim olabilme özelliği,
  • Web sitesinin kullanıcı kaynaklı içeriklere sahip olması gibi özellikler bir web sitesinin web 2.0 tanımına uygun olması için gerekli olmaktadır.

 

Sözlük

Web 2.0: Web 1.0’ın aksine sadece bilgi almaktan ziyade kullanıcıların bilgi paylaşmasına, içerik üretebilmesine ve bilgiye ulaşmasını sağlayan ikinci nesil bir internet ağıdır.