Web 3.0

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0, yapay zeka ve makine öğrenimi üzerine kurulan bir internet ağı teknolojisi olarak tanımlanmaktadır.

Web 3.0; merkeziyetsiz, insan zekasına benzeyen ve kişisel analiz yapabilen yapay zekaların ihtiyaç olan bilgiyi ve hizmeti daha kısa sürede sunmasını sağlayan bir teknolojidir.

Diğer web sürümlerinden Web 3.0’ı ayıran en büyük özellik ise semantik (öğrenebilir) ağ yapısı sayesinde merkezi sunuculara ihtiyaç duymadan kişiler arası bilgi alışverişine imkan tanımayı amaçlamasıdır. Web 2.0’da app ismini alan uygulamalar web 3.0’da dapp adını almaktadır. Bu sayede web 3.0 kullandığımız app’lerin yerini dapp’lerin, yani merkezi olmayan uygulamaların alabilmesi için olanak sağlamaktadır.

İnternetin kişisel verim odağı üzerinde etkisinin maksimum seviyelere gelmesini amaçlayan Web 3.0 teknolojisi geleceğin internet ağı olmaya aday olarak gösterilmektedir.

Web 3.0 ve Metaverse

Web 3.0 ve Metaverse ilk bakışta birbirine benzerliğiyle kafaları karıştırabilmekle birlikte farklı oluşumlardır. Günümüzü ve geleceğimizi şekillendirecek iki konu başlığı da internetin merkeziyetsiz geleceği üzerine atıfta bulunmaktadır. Web 3.0, belirtildiği gibi içerik üretilebilen ve paylaşılabilen, yapay zeka aracılığıyla her türlü bilgi ve verilerle etkileşime girebilen dijital bir platformdur. Metaverse ise artırılmış gerçekliğin tüm yelpazesini içeren ve çok çeşitli projelere erişim sağlamayı vaad eden ve bunu gerçekleştiren sanal bir dünyayı ifade etmektedir.

Web 3.0 teknolojisinin gelişmesi Metaverse için bir altyapı niteliği oluşturacağı görülmektedir. Metaverse için kullanılacak çeşitli VR cihazlar, Web 3.0’a geçiş dönemini hızlandırabileceği düşünülmektedir. Güvenilir bir altyapı ve açık kaynak kodlu bir sistem ile doğrulanabilir ve onaylanabilir bir iletişim yöntemleri sağlanması halinde sürecin gerçekleşebileceği düşünülüyor. Özetle hem metaverse hem de web 3.0 teknolojileri internet dünyasının geleceği nitelikte ve bu dünyalar kendi içinde çok büyük bir ekonomi oluşturmaya aday oluşumlar.

 

Önde Gelen Web 3.0 Coinleri

2022 yılı itibariyle gerek altyapı gerek proje gerekse piyasa değeri itibariyle kripto para piyasasının önde gelen web 3.0 coinleri;

Polkadot (DOT), Chainlink (LINK), Holochain (HOT), Bittorrent (BTTC) ve Basic Attention Token (BAT) olarak sıralanmaktadır.

Hemen Bitay.com üzerinden üyelik işlemlerinizi gerçekleştirerek düşük komisyon fırsatlarıyla kripto para dünyasına giriş yapabilir, birçok kripto para yatırımı yaparak para kazanabilirsiniz.

 

Sözlük

Web 3.0: Herhangi bir sunucuya bağlı olmadan kişiler arası bilgi aktarımı ve iletişimi sağlayan internet ağı olarak tanımlanmaktadır.