Wrapped Ethereum (WETH)

Wrapped Ethereum (WETH) Nedir?

WETH (Wrapped Ethereum), orijinal coinin (Ethereum) değerine sabitlenmiş ve herhangi bir noktada açılabilen kripto para birimlerinin tokenize edilmiş sürümleri olarak adlandırılmaktadır. Sarılmış ethereum da denilmektedir.

WETH, Ether’in ERC-20 uyumlu bir versiyonunu ifade etmektedir. WETH oluşturulması için Ether’in bir akıllı sözleşmeye gönderilmesi gerekmektedir. Gönderildikten sonra Ether beklemeye alınır ve işlem sonunda bire bir oranında WETH olarak geri gelir. Eğer WETH tekrardan Ether’e dönüştürülmek istenirse akıllı sözleşmeye iletilmesi yeterlidir.

ERC-20 standardı henüz var olmadan önce geliştirilmiş olduğundan dolayı Ethereum, ERC-20 standardı ile uyumlu değildir. Bu yüzden Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsalarda işlem yapabilmek için önce Ethereum’un WETH ile takas edilmesi gerekmektedir. Takas işlemi gerçekleştirildikten sonra, Ethereum’un diğer ERC-20 tokenler ile olan takası mümkün hale gelmektedir.

Hemen hemen her büyük blok zinciri Wrapped Bitcoin, Wrapped AVAX veya Wrapped Solana gibi yerel kripto para biriminin sarılmış bir versiyonuna sahiptir. Bu tür coinlerin mekanizması stablecoinlere benzemektedir. Benzer şekilde WBTC, WETH ve diğer tüm sarılmış coinler herhangi bir zamanda orijinal varlık yerine kullanılabilmektedir.

 

Sözlük

Wrapped Ethereum (WETH): Ethereum ağında oluşturulan, ERC-20 standardı ile çalışan ve Ethereum değerine endekslenmiş bir token olarak adlandırılmaktadır.